آندوسکوپی

آندوسکوپی از دو کلمه آندو و سکوپی تشکیل شده آندو یعنی دیدن و اسکوپ یعنی درون یعنی وسیله ای برای دیدن درون بدن انسان برای بالا بردن اطلاعات در روند درمان .

به طور مثال دکتر ارتوپد قبل از جراحی زانو ابتدا برای زانوی بیمار آرتروسکوپی انجام می دهد .

یا دکتر برای جراحی بینی رینوسکوپی برای جراحی حنجره یا حلق لاراندوسکوپی برای روده لاپاراسکوپی پزشک زنان و زایمان از هیستروسکوپی برای کلیه مثانه از سیتوسکوپی برای معده دگستوسکوپی استفاده می کنند ، در دستگاه گوارش از آندوسکوپی استفاده میکنند.

برای دستگاه گوارش فوقانی از گستروسکوپی و دستگاه گوارش تحتانی از کلونوسکوپی استفاده میکنند . آندوسکوپی برای روده باریک و کلانژیوسکوپی برای مجاری صفراوی .

اولین دستگاه آندوسکوپی در سال 1806 ساخته شد که زیاد کارایی نداشت و رد شد. ولی اولین دستگاه در سال 1906 وارد صنعت پزشکی شد که روش نوینی برای دستگاه گوارش فوقانی به شمار میرود. این دستگاه تشکیل شده از یک لوله که از راه دهان وارد شده که در سر آن دوربینی نصب شده که دارای لنز و آینه می باشد.

دستگاه آندوسکوپی

داخل بدن انسان به دلیل اینکه تاریک در سر این لوله چراغ نصب شده و با استفاده از آب تصاویر شفافی را نشان می دهد و همچنین یک پنس برای درمان یا تکه برداری در سر آن نصب شده است.آینه تصاویر را گرفته به پردازشگر ارجاع داده و از آنجا به مانیتور منتقل می کند و از طریق مانیتور به سمع و نظر پزشک میرسد.

دستگاه آندوسکوپی از 4 قسمت اصلی تشکیل شده 1 لوله 2 منبع نور 3 پردازشگر 5 مانیتور پیشرفته ترین آنها دستگاه گستروسکوپی که دارای 2 مجاری خروجی یک مجرا برای نمونه گیری و دیگری برای خارج کردن غده و همچنین دارای دو منبع نوری نیز می باشد . در کل تمام این مراحل باید توسط دکتر متخصص انجام شود.

در مرحله انجام آندوسکوپی ابتدا برای حفاظت از دندانها وسیله ای در داخل دهان قرار داده و لوله را از وسط آن رد کرده و وارد مری یا معده یا اثنی عشر می شود . از برون کوسکوپی برای دیدن نای استفاده میشود. کلا با آندوسکوپی مری معده و ابتدای روده کوچک دیده می شود.

آندوسکوپی روشی است درون بین که برای مقاصد تشخیصی و درمانی استفاده می شود. وسیله ای بسیار کاربردی در صنعت پزشکی برای تشخیص زود هنگام و درمان بیماریهای بدخیم مانند سرطان های مری و معده .

بسیاری از مواقع زخمها خونریزی ها ی معده توسط آندوسکوپی درمان شده و به اتاق عمل نرسیده . در حال حاضر در افراد 50 سال و بالای 50 ساله ها که در معرض سرطان روده هستند در حدود 30 درصد از این افراد به پولیپ روده که نهایتا منجر به سرطان روده می شوند توسط کلونوسکوپی تشخیص زود هنگام داده و همزمان زودتر از موعد برداشته شده و به اتاق عمل کشیده نشده است.

انجام آندوسکوپی

کاربرد آندوسکوپی

 • اول – در بحث گاستروسکوپی ابتدا در سوء هاضمه هایی که مزمن شده و به درمان جواب نمیدهند کاربرد بسیار خوبی دارد.
 • دوم –  در دردهای شکمی مانند سندرم روده تحریک پذیر مانند درد های ساختمانی که شامل زخم معده زخم روده زخم مری و همچنین درد های عملکردی مانند سندرم روده تحریک پذیر.
 • سوم – خونریزی مانند بالاآوردن خون توسط بیمار یا دفع خون در مدفوع یا بیمار در آزمایش خون که انجام داده کم خونی مشاهده شده که با آندوسکوپی که انجام میشود زخم یا پولیپ یا غده مشاهده شده .
 • چهارم – سیروز کبدی ممکن است شخص مبتلا به واریس شده باشد در این حاتت رگهای مری بزرگ شده و باعث خونریزی های ناگهانی و شدید میشود در این صورت به فوت شخص منجر می شود.
 • پنجم – سوء تغذیه در کودکان پایین بودن ویتامین دی و یا آهن یا سیلیاک یعنی از بین رفتن پرزهای روده که با آندوسکوپی در روده مشخص می شود.
 • ششم – گیر کردن غذا در گلو این عارضه در افراد بالای 50 سال دیده میشود که دلیل آن یا وجود توده یا بسته شدن دریچه می باشد.
 • هفتم – تهوع مزمن در این حالت دریچه پیلور کم کم تنگ یا بسته شده است در دستگاه گوارش هر عضو به عضو بعدی توسط دریچه ای بهم راه پیدا می کنند.
 • هشتم – تومور در مری مشکل در رد کردن غذا در مری که با اندوسکوپی وسیله ای به نام استنت یا فنر در مری برای عبور راحت غذا در مری گذاشته می شود.
 • نهم – مشاهده کردن مجرای صفراوی اگر در مجاری کیسه صفرا سنگ وجود داشته باشد با ای آر سی پی خارج می شود خارج کردن سنگ از مجرا یا حتی تومور با استنت امکان پذیر خواهد بود، در سرطان یا تومور لوزالمعده که باعث رسوب مواد سمی در بدن می شود توسط استنت در روده باعث خارج شدن سم از بدن میشود که توسط آندوسکوپی امکان پذیر خواهد بود.
 • دهم – در جراحی های کرون یا کولیت زخمی اسهال مزمن جراحی فیستول جراحی های انتهای روده کوچک و روده بزرگ و درمان کولون همگی با دستگاه آندوسکوپی امکان پذیر است .
 • یازدهم – در تومورها و توده ای روده و درمان و حتی پیشگیری در مراحل اولیه به همین روش خارج شده و بیمار به اتاق عمل نرفته و خوشبختانه بهبود یافته .
 • دوازدهم – مشکل در بلع و نمونه برداری و یا حتی بررسی میکروب معده با آندوسکوپی امکان پذیر خواهد بود.

پزشک در همان زمان نمونه را به پاتولوژی فرستاده و در همان مراحل اولیه درمان انجام شده و سریعا به بهبودی بیمار کمک شایانی می کند .

برای مشاهده صحبت های دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش و کبد در برنامه طبیب از شبکه سوم سیما در قسمت پایین مراجعه کنید و همچنین می توانید نظرات و سوالات خودتان را با ما در میان بگذارید .

 

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
20 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
محبوبه
محبوبه
11 ماه قبل

سلام آیا با آندوسکوپی معده دکتر می‌تواند تشخیص کبد چرب را بدهد ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل
Reply to  محبوبه

با سلام
خیر ، روش تشخیصی کبد چرب با معاینه ، بررسی شاخص توده بدنی BMI از همه مهمتر سونوگرافی و فیبرو اسکن و نتایج آزمایشات است.

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام روز بخیر من چندین ساله ک مریض دکتر بابایی هستم جناب دکتر در تشخیص و درمان بی نظیر هستن ولی خدمات تایم دهی و برخورد منشی ها بسیار ضعیف هست درسته فشار کاریشون زیاده و واقعا زحمت میکشن ولی از جناب دکتر خواهش میکنم ک تامل بیشتری در تیمشون انجام بدن اگر نیازه تعداد پرسنلشون رو زیاد کنن بخدا هر بار برای گرفتن وقت ملاقات با جناب دکتر پیرمون در میاد چندینو چند بار تماس میگیریم در صف انتظار منتظر میشیم نوبتون ک میرسه گوشی رو قطع میکنن امیدوارم این حرفای من به گوش جناب دکتر برسه بخدا خیلیا مثل خود من هزینه درمانشون هم به زور جور میکنن دیگه اینجوری هم اذیت بشن خدا رو خوش نمیاد.در اخر از خود جناب دکتر تشکر ویژه میکنم ک در درمان و بهبود بیماری من معجزه کردن واز خدا براشون بهترین ها رو ارزو میکنم یا حق

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  محمد

با سلام
تذکرات شما دریافت شد.
در خدمت شما هستیم.

محمد شاهوردیخان
محمد شاهوردیخان
1 سال قبل

سلام سنگ کیسه صفرا رو با آندوسکوپی برداشت

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
خیر ، سنگ مجاری صفراوی را با یک نوع روش استفاده از اندوسکوپی به نام ERCP می‌توان خارج نمود.

عباس
عباس
1 سال قبل

سلام وقت بخیر برای نوبت گرفتن باید چیکار کنم ،؟
و اینکه مطب دکتر بابایی در چه شهری هست؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  عباس

با سلام
آدرس
تهران ،خیابان گاندی جنوبی ، کوچه دوم پلاک ۸ ساختمان سینا، واحد ۹

شماره تماس
۰۲۱-۸۸۷۷۴۲۵۷
ساعات حضور
روزهای شنبه – یکشنبه – سه شنبه – چهارشنبه
۱۶ الی ۲۰

علیرضا
علیرضا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر

سؤالی داشتک

آیا دکتر آموزش آندوسکوپی دارند که متعاقب آن هم دست‌خطی به شرکت‌کننده مبنی بر دریافت این آموزش بدهند جهت دریافت مدرک آندوسکوپی از انجمن گوارش و کبد؟

اگر امکانش هست این موضوع را با ایشان مطرح بفرمایید. لطفا پاسخ در سؤالات عمومی منتشر نشود. امکانش باشد در واتساپ ۰۹۱۱۸۴۵۳۵۰۵ بفرمایید.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  علیرضا

با سلام
خیر ، آموزش بخصوص در زمینه علوم پزشکی و درمانی ، در دانشگاه های علوم پزشکی صورت می‌گیرد.

امیر
امیر
2 سال قبل

سلام وقت شما بخیر. ببخشید معنای red-out sign در آندوسکوپی چیست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  امیر

با سلام
این علامت در واریس های مری می‌تواند مشاهده شود و بررسی بیشتر سیستمیک بیمار و آزمایشات و از نظر خونریزی واریسها و درمان تحت نظر فوق تخصص محترم گوارش توصیه میشود.

امین قاسمی
امین قاسمی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر هزینه کلو و آندو چقدر است؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
لطفا با مطب تماس بگیرید.

سمیرا پاپی
سمیرا پاپی
2 سال قبل

با عرض سلام و خسته نباشید ،من حدود 7سال پیش سنگ صفرا داشتم دکتر تشخیص داد که صفرا برداشته شود بعد از عمل باز هم درد شدید داشتم به من گفتن که پانکراتیت گرفتم دیگه بعد از درمان مشکلی نداشتم تا چند روز پیش درد شدید معده،تهوع ،استفراغ،نفخ شدید بازهم دکتر تشخیص پانکراس داد آ میلاز خون من 1300بود چند روز بستری شدم الان حدود 10روز گذشته بازهم یه کم نفخ دارم ،دارو هم استفاده میکنم اما خیلی می ترسم دوباره این بیماری رو بگیرم می ترسم که سرطان پانکراس بگیرم چکار باید کنم تو رو خدا راهنمایی ام کنید تا در اولین فرصت خدمت دکتر بابایی برسم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
در صورتیکه کیسه صفرا شما جراحی شده است ، باید بدنبال علت پانکراتیت مجدد شما باشیم، معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما توصیه میشود.

میلاد
میلاد
3 سال قبل

درست میفرمایید ولی اول مقاله نوشته شده آندو یعنی دیدن و اسکوپ یعنی درون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 سال قبل
Reply to  میلاد

با سلام
در خدمت شما هستیم.

میلاد
میلاد
3 سال قبل

سلام
سال نوتون مبارک
ممنون از مقاله خوبتون
این بخشش فکر کنم اشتباه تایپی داره: «آندو یعنی دیدن و اسکوپ یعنی درون»

endoscopy is a compound word consisting of endo-, which means inside and scope-, which means to watch

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 سال قبل
Reply to  میلاد

با سلام و تبریک سال نو
خیر ، آندو به معنای درون و اسکوپی به معنای دیدن است
درون بینی Endo scopy

20
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
تماس با ما