آندوسکوپی

آندوسکوپی از دو کلمه آندو و سکوپی تشکیل شده آندو یعنی دیدن و اسکوپ یعنی درون یعنی وسیله ای برای دیدن درون بدن انسان برای بالا بردن اطلاعات در روند درمان .

به طور مثال دکتر ارتوپد قبل از جراحی زانو ابتدا برای زانوی بیمار آرتروسکوپی انجام می دهد .

یا دکتر برای جراحی بینی رینوسکوپی برای جراحی حنجره یا حلق لاراندوسکوپی برای روده لاپاراسکوپی پزشک زنان و زایمان از هیستروسکوپی برای کلیه مثانه از سیتوسکوپی برای معده دگستوسکوپی استفاده می کنند ، در دستگاه گوارش از آندوسکوپی استفاده میکنند.

برای دستگاه گوارش فوقانی از گستروسکوپی و دستگاه گوارش تحتانی از کلونوسکوپی استفاده میکنند . آندوسکوپی برای روده باریک و کلانژیوسکوپی برای مجاری صفراوی .

اولین دستگاه آندوسکوپی در سال 1806 ساخته شد که زیاد کارایی نداشت و رد شد. ولی اولین دستگاه در سال 1906 وارد صنعت پزشکی شد که روش نوینی برای دستگاه گوارش فوقانی به شمار میرود. این دستگاه تشکیل شده از یک لوله که از راه دهان وارد شده که در سر آن دوربینی نصب شده که دارای لنز و آینه می باشد.

دستگاه آندوسکوپی

داخل بدن انسان به دلیل اینکه تاریک در سر این لوله چراغ نصب شده و با استفاده از آب تصاویر شفافی را نشان می دهد و همچنین یک پنس برای درمان یا تکه برداری در سر آن نصب شده است.آینه تصاویر را گرفته به پردازشگر ارجاع داده و از آنجا به مانیتور منتقل می کند و از طریق مانیتور به سمع و نظر پزشک میرسد.

دستگاه آندوسکوپی از 4 قسمت اصلی تشکیل شده 1 لوله 2 منبع نور 3 پردازشگر 5 مانیتور پیشرفته ترین آنها دستگاه گستروسکوپی که دارای 2 مجاری خروجی یک مجرا برای نمونه گیری و دیگری برای خارج کردن غده و همچنین دارای دو منبع نوری نیز می باشد . در کل تمام این مراحل باید توسط دکتر متخصص انجام شود.

در مرحله انجام آندوسکوپی ابتدا برای حفاظت از دندانها وسیله ای در داخل دهان قرار داده و لوله را از وسط آن رد کرده و وارد مری یا معده یا اثنی عشر می شود . از برون کوسکوپی برای دیدن نای استفاده میشود. کلا با آندوسکوپی مری معده و ابتدای روده کوچک دیده می شود.

آندوسکوپی روشی است درون بین که برای مقاصد تشخیصی و درمانی استفاده می شود. وسیله ای بسیار کاربردی در صنعت پزشکی برای تشخیص زود هنگام و درمان بیماریهای بدخیم مانند سرطان های مری و معده .

بسیاری از مواقع زخمها خونریزی ها ی معده توسط آندوسکوپی درمان شده و به اتاق عمل نرسیده . در حال حاضر در افراد 50 سال و بالای 50 ساله ها که در معرض سرطان روده هستند در حدود 30 درصد از این افراد به پولیپ روده که نهایتا منجر به سرطان روده می شوند توسط کلونوسکوپی تشخیص زود هنگام داده و همزمان زودتر از موعد برداشته شده و به اتاق عمل کشیده نشده است.

انجام آندوسکوپی

کاربرد آندوسکوپی

 • اول – در بحث گاستروسکوپی ابتدا در سوء هاضمه هایی که مزمن شده و به درمان جواب نمیدهند کاربرد بسیار خوبی دارد.
 • دوم –  در دردهای شکمی مانند سندرم روده تحریک پذیر مانند درد های ساختمانی که شامل زخم معده زخم روده زخم مری و همچنین درد های عملکردی مانند سندرم روده تحریک پذیر.
 • سوم – خونریزی مانند بالاآوردن خون توسط بیمار یا دفع خون در مدفوع یا بیمار در آزمایش خون که انجام داده کم خونی مشاهده شده که با آندوسکوپی که انجام میشود زخم یا پولیپ یا غده مشاهده شده .
 • چهارم – سیروز کبدی ممکن است شخص مبتلا به واریس شده باشد در این حاتت رگهای مری بزرگ شده و باعث خونریزی های ناگهانی و شدید میشود در این صورت به فوت شخص منجر می شود.
 • پنجم – سوء تغذیه در کودکان پایین بودن ویتامین دی و یا آهن یا سیلیاک یعنی از بین رفتن پرزهای روده که با آندوسکوپی در روده مشخص می شود.
 • ششم – گیر کردن غذا در گلو این عارضه در افراد بالای 50 سال دیده میشود که دلیل آن یا وجود توده یا بسته شدن دریچه می باشد.
 • هفتم – تهوع مزمن در این حالت دریچه پیلور کم کم تنگ یا بسته شده است در دستگاه گوارش هر عضو به عضو بعدی توسط دریچه ای بهم راه پیدا می کنند.
 • هشتم – تومور در مری مشکل در رد کردن غذا در مری که با اندوسکوپی وسیله ای به نام استنت یا فنر در مری برای عبور راحت غذا در مری گذاشته می شود.
 • نهم – مشاهده کردن مجرای صفراوی اگر در مجاری کیسه صفرا سنگ وجود داشته باشد با ای آر سی پی خارج می شود خارج کردن سنگ از مجرا یا حتی تومور با استنت امکان پذیر خواهد بود، در سرطان یا تومور لوزالمعده که باعث رسوب مواد سمی در بدن می شود توسط استنت در روده باعث خارج شدن سم از بدن میشود که توسط آندوسکوپی امکان پذیر خواهد بود.
 • دهم – در جراحی های کرون یا کولیت زخمی اسهال مزمن جراحی فیستول جراحی های انتهای روده کوچک و روده بزرگ و درمان کولون همگی با دستگاه آندوسکوپی امکان پذیر است .
 • یازدهم – در تومورها و توده ای روده و درمان و حتی پیشگیری در مراحل اولیه به همین روش خارج شده و بیمار به اتاق عمل نرفته و خوشبختانه بهبود یافته .
 • دوازدهم – مشکل در بلع و نمونه برداری و یا حتی بررسی میکروب معده با آندوسکوپی امکان پذیر خواهد بود.

پزشک در همان زمان نمونه را به پاتولوژی فرستاده و در همان مراحل اولیه درمان انجام شده و سریعا به بهبودی بیمار کمک شایانی می کند .

برای مشاهده صحبت های دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش و کبد در برنامه طبیب از شبکه سوم سیما در قسمت پایین مراجعه کنید و همچنین می توانید نظرات و سوالات خودتان را با ما در میان بگذارید .

 

1 1 رای
رأی دهی به مقاله
guest
8 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
امین قاسمی
امین قاسمی
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر هزینه کلو و آندو چقدر است؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 ماه قبل

با سلام
لطفا با مطب تماس بگیرید.

سمیرا پاپی
سمیرا پاپی
4 ماه قبل

با عرض سلام و خسته نباشید ،من حدود 7سال پیش سنگ صفرا داشتم دکتر تشخیص داد که صفرا برداشته شود بعد از عمل باز هم درد شدید داشتم به من گفتن که پانکراتیت گرفتم دیگه بعد از درمان مشکلی نداشتم تا چند روز پیش درد شدید معده،تهوع ،استفراغ،نفخ شدید بازهم دکتر تشخیص پانکراس داد آ میلاز خون من 1300بود چند روز بستری شدم الان حدود 10روز گذشته بازهم یه کم نفخ دارم ،دارو هم استفاده میکنم اما خیلی می ترسم دوباره این بیماری رو بگیرم می ترسم که سرطان پانکراس بگیرم چکار باید کنم تو رو خدا راهنمایی ام کنید تا در اولین فرصت خدمت دکتر بابایی برسم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل

با سلام
در صورتیکه کیسه صفرا شما جراحی شده است ، باید بدنبال علت پانکراتیت مجدد شما باشیم، معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما توصیه میشود.

میلاد
میلاد
7 ماه قبل

درست میفرمایید ولی اول مقاله نوشته شده آندو یعنی دیدن و اسکوپ یعنی درون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  میلاد

با سلام
در خدمت شما هستیم.

میلاد
میلاد
7 ماه قبل

سلام
سال نوتون مبارک
ممنون از مقاله خوبتون
این بخشش فکر کنم اشتباه تایپی داره: «آندو یعنی دیدن و اسکوپ یعنی درون»

endoscopy is a compound word consisting of endo-, which means inside and scope-, which means to watch

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  میلاد

با سلام و تبریک سال نو
خیر ، آندو به معنای درون و اسکوپی به معنای دیدن است
درون بینی Endo scopy

Call Now Buttonتماس با ما
8
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x