اندوسکوپی چیست؟

اندوسکوپی روش نوینی است که امروزه خوشبختانه باعث پیشگیری بسیاری از بیماریهای پیشرفته و خطرناک مثل سرطانهای مری و معده و… شده است. همچنین باعث درمان به موقع بیماریهای جدی مثل زخم معده شده است . از طرفی در خیلی موارد مثل خونریزی معده که در گذشته منجر به جراحی با عوارض و هزینه های مربوطه شده است، باعث درمان و جلوگیری از جراحی شده است و بسیار تشخیص های به موقع دیگر شده است. در واقع اندوسکوپی یعنی مشاهده دستگاه داخلی بدن مثل مری ، معده و اثنی عشر و … با یک دستگاه ویژه است که معنای لغوی فارسی آن درون بین است، در این روش با کمک دوربین مخصوصی که روی یک وسیله انعطاف پذیر وجود دارد، تصاویر به مانیتوری که روبروی پزشک وجود دارد منتقل می شود و پزشک بدینوسیله اندام داخل بدن را بررسی و در صورت لزوم نمونه برداری می کند. که نمونه برداری با این وسیله یکی دیگر از مزایای بسیار خوب اندوسکوپی است و مجموعه این حالات باعث شده است تا اندوسکوپی به دقیق ترین روش جهت بررسی دستگاه گوارش تبدیل شده است.

 

درچه مواردی اندوسکوپی توصیه می شود؟

  • طولانی شدن سوءهاضمه
  • درد شکم
  • استفراغ خونی
  • ملنا یا دفع مدفوع قیری شکل
  • کاهش وزن غیرقابل توجیه
  • دیس فاژی (حالت گیرکردن)
  • عوارض ریفلاکس
  • تهوع یا استفراغ غیرقابل توجیه
  • کم خونی
  • سلیاک

و موارد دیگر…

 

آمادگی قبل از اندوسکوپی:

وجود غذا در داخل معده مانع از دید مناسب و ارزیابی درست دستگاه گوارش می شود و در صورت وجود غذا حتی گاهی یک ضایع جدی ممکن است مشخص نشود. بنابراین معده از غذا باید خالی باشد و بطور متوسط 6 الی 8 ساعت ناشتایی قبل از انجام اندوسکوپی لازم است. البته تا 4 ساعت قبل می شود مایعات را مصرف کرد.همچنین در بعضی موارد که احتمال انسداد بیشتر دستگاه گوارش باشد مثل انسداد دریچه پیلور یا تنگی دریچه مری در بیماری اشالازی حتی 24 ساعت ناشتایی هم لازم است.مورد دیگر مصرف داروهاست. هر دارویی که بیمار مصرف می کند باید به اطلاع پزشک برساند . بعضی داروها مثل پلاویکس ، وارفارین شاید نیاز به قطع دارو باشد. بعضی داروها مثل داروهای دیابتی و قبلی نیاز به تنظیم دارد.مورد دیگر بیمارهای قلبی و ریوی است که نیاز به اجازه از پزشک محترم مربوطه می باشد.

نکته مهم دیگر اینکه اگر مبتلا به بیمارهای مثل هپاتیت B  و یا C باشد باید حتما پزشک مطلع شود.

 

اندوسکوپی چگونه انجام می شود؟

بعد از آمادگی مناسب که در قسمت قبل گفته شد بیمار جهت اندوسکوپی آماده می شود. بیمار به اطاق اندوسکوپی منتقل می شود و روی تخت به پهلوی چپ دراز می کشد. در سالمندان عزیز اگر دندان مصنوعی باشد باید خارج شود، کمی اسپری لیدوکائین به انتهای حلق زده می شود تا بی حس شود.

یک قطعه پلاستیکی محافظ یکبار مصرف بین دندانها گذاشته می شود تا به دندانها و اسکوپ آسیب نرسد. امروزه اغلب اندوسکوپی با Sedation یا خواب صورت می گیرد و بیماران متوجه اندوسکوپی نمی شوند.سپس اسکوپ به ارامی از روی زبان به حلق و سپس وارد مری شده و پس از بررسی مری از طریق اسفنکتر تحتانی مری وارد معده می شود.  قسمتهای مختلف معده بررسی می شود و در صورت نیاز بیوسی یا نمونه برداری انجام می شود که البته اینکار کاملا بدون درد است ، پس از آن اسکوپ از طریق دریچه پیلور( دریچه بین معده و روده کوچک)وارد ابتدای روده کوچک یا همان اثنی عشر می شود. در اندوسکوپی معمولا تا اینجا بررسی می شود سپس اسکوپ به ارامی خارج شده و مجددا به معده برگشت نموده و وارد مری و سپس به حلق و بعد از آن از دهان خارج می شود.

اینکار معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد مگر اینکه قصد کنترل خونریزی یا اقدام درمانی دیگر مثل خارج کردن پولیپ و…باشد.

 

آیا اندوسکوپی عوارضی دارد؟

البته اندوسکوپی مثل هر روش پزشکی دیگر ممکن است عوارضی داشته باشد.یکسری از این عوارض مربوط به تکنیک انجام اندوسکوپی است که احتمال بسیار کم است مثلا شخص بعد از اندوسکوپی ممکن است دچار گلو درد یا نفخ و…شود.

سوراخ شدگی دستگاه گوارش بدنبال اندوسکوپی بسیار نادر است و بیشتر در زمینه بیماری جدی مثل تومور یا تنگی دیده شده است. یکسری عوارض هم مربوط به رعایت بهداشت و شستشوی دستگاه است . احتمال انتقال بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و ایدز و… با این روش بسیار پایین است و در مواردی است که استرلیزاسیون به درستی صورت نگیرد. بنابراین اگر شستشوی دستگاه و استرلیزاسیون خوب انجام شود امکان انتقال این بیماریها واقعا وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

بنابراین در مجموع اندوسکوپی یک روش نوین در تشخیص و درمان بیماریهاست که فواید بسیاری دارد و در صورت انجام درست جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

2.8 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
49 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
شهاب
شهاب
6 ماه قبل

با عرض سلام و خسته نباشید، من یک ماه پیش اندوسکوپی انجام دادم ، و متخصص داخلی گفتند که پولیپ در LES مری وجود داره باید حتما نمونه برداری کنم، من پیش دکتر فوق تخصص گوارش رفتم، ایشون با گاستروسکدپی، که انجام دادند گفتند که اصلا جای نگرانی نیست چین معده است، در گزارششون، هم نوشته شده inlet patches. میخواستم بدونم این چه نوع بیماریه ممنون و مچکرم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  شهاب

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، ممکن است که چین های معده با پولیپ اشتباه شده باشد.
درمان های تجویز شده را تکمیل فرمایید و سپس میزان بهبودی را ارزیابی فرمایید ، در صورتیکه با درمانهای انجام شده احساس بهبودی نداشتید، معاینه و مطالعه مدارک پزشکی شما توصیه میشود.

ارمیتا
ارمیتا
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید.دختری 20 ساله هستم که حدود 8 ماه پیش به علت درد شدید قفسه سینه و زیرشکم و اسهال به دکتر داخلی مراجعه کردم بعد از انجام اندوسکوپی بهم گفته شد اسید معده دارم بعد از 8 ماه مصرف دارو و نتیجه نگرفتن به دکتر فوق تخصص گوارش مراجعه کردم بعد از انجام اندوسکوپی مجدد بهم گفتن که عفونت معده دارم و برام دایجستیو و شربت ردیوسید و برای کبد چربم قرص هلسی لیور تجویز کردن که حالم بهتر شده بود ولی الان بعد از گذشت 10 روز از مصرف داروها دوباره علائم قبل رو دارم بخصوص تلخی دهان و درد معده و اسهال و استفراغ خفیف باید چیکار کنم؟

Last edited 7 ماه قبل by ارمیتا
دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  ارمیتا

با سلام
در مورد درمان میکروب معده H.Pylori، پس از تایید وجود آلودگی میکروبی ، درمان دارویی متناسب تجویز میگردد.استاندارد تشخیص میکروب معده با نمونه برداری از مخاط معده است بنابراین تایید نتیجه میکروب معده H.Pylori در آندوسکوپی مهم است. و معمولا درمان دو هفته ای دارویی انجام می‌شود.
و پس از اتمام درمان میکروب معده ،
تست تنفسی UBT برای مشخص شدن موثر بودن درمان میکروب معده H.Pylori انجام شود.
اما بدلیل وجود التهاب معده یا گاستریت در نتیجه میکروب معده H.Pylori باید تا مدتها هم رعایت نکات تغدیه ای انجام شود و هم درمان دارویی مثل مصرف داروی آنتی اسید ادامه یابد.
عوارضی مثل درد معده و تلخ شدن دهان بدلیل ریفلاکس اسید معده و اسهال بیشتر بدلیل داروهای درمان عفونت معده می باشد
درحال حاضر درمان دارویی را تکمیل فرمایید و سپس ارزیابی میزان بهبودی و پیگیری درمان میکروب معده را تحت نظر پزشک معالج بفرمایید.

احمدرضا
احمدرضا
1 سال قبل

سلام و درود. آیا پیرمرد ۹۰ ساله که مشکل تنفسی داد به گونه لی کا با چند قدم راه رفتن اکسیژن اشباع خون با ۸۴ می رسد و باید از کپسول اکسیژن کمک بگیرد را می توان آندوسکوپی کرد؟ بیمار از گیرکردن لقمه غذا در مری شکایت دارد. و در آزمون عبور باریوم سولفات وجود بک توده پشت مری نشان داده شده است.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  احمدرضا

با سلام
با توجه به مواردیکه فرموديد، بله امکان انجام آندوسکوپی وجود دارد ، اما می بایست ضرورت انجام مورد بررسی قرار گیرد.
با توجه به سن بیمار و مشکل بلع ایشان که دیسفاژی گرید چهار است و وجود توده در تست باریم میل ، حتما باید بیمار هرچه زودتر از نظر بدخیمی مری مورد بررسی و work up قرار گیرند. و اقدامات درمانی لازم و قابل انجام برای ایشان تجویز گردد.

علی
علی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من دو روز پیش دندون مصنوعی قورت دادم الان خونریزی دارم به نظرتون چکار کنم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  علی

با سلام
در موردیکه فرمودید، اندازه دندان مهم است ، اما اگر دو روز قبل آن را قورت دادید ، معمولا دفع میشود، برای اطمینان به اورژانس بیمارستان نزدیک مراجعه فرمایید و معاینه و رادیو گرافی کنترل شکم انجام شود.

موسوی تهرانی
موسوی تهرانی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر دخترم در کلاس درس دبیرستان هرروز مشکل حالت تهوع و یا رفلکس معده دارد، چه چیزی خورده باشد و یا حتی ناشتا باشد. بطوری که نشستن در کلاس بطور مستمر به شدت وی را آزار می دهد. استرس از این حالت حال وی را بدتر کرده است. لطفا راهنمایی کنید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
بله در موردیکه فرمودید ، پرهیز از اضطراب و تنش بسیار مهم است.

پرهیز از مصرف غذاهای آماده و کنسروی و تند و نوشابه‌های گازدار و مولد غذایی با ارزش کم تغذیه ای یا Junk Food و پرهیز از پرخوری در وعده شام نیز توصیه میشود. در مورد نوجوانان
مشاوره با متخصصین محترم گوارش نیز توصیه میگردد.

hosseintarbiat
hosseintarbiat
2 سال قبل

سلام؛ جناب دکتر عزیز من حدودا۳ماه پیش معدن سوراخ شده بودکه در بیمارستان امام حسین تهران عمل جراحی قرار گرفتم دکتر نعمتی عمل م کردن، بعد دو ماه از عمل معدم هفته ایی دو بار تب و لرز بدی می‌گرفتم با مراجع به دکتر متخصص جناب آقای دکتر غراوی در گنبد کاووس معاینه نمود، و اندوسکوپی هم که فرستادن، معده ام ورم کرده بود هم زخم شده بود،و ۴ نوع قرص دادن به نامهای ( آموکسی‌سیلین، موتیدون ۱۰_کلاریترومایسین ۵۰۰ _ و ناشتایی نولپازا ۴۰ _ داده، ۱_آیا تشخیص این عزیز خوب بوده, ۲_ آیا تب لرزم از ورم معده و زخم شدنش از جای عمل بوده؟ اگه واتس آپ داشته باشید می تونم عکس آندوسکوپی رو براتون بفرستم،) و سوال آخرم، دیسک کمر دارم قرص استامینوفن کدئین داده با شیاف استامینوفن، سوراخ شدن معدن می‌تونه از مصرف مسکن های زیادی که قبل عمل استفاده میکردم باشه، مثل ناپروکسن ۵۰۰، استامینوفن کدئین، دیکلوفناک سدیم ۲ تا در روز ،پروفن۴۰۰،ایمی پرامین ۲۵، سبکس۲۰۰، ایندومتاسین ۲۵، و دارو گیاهی سورنجان، و گاهی اکتیو هم می خوردم، ممنونم از توجه شما دکتر عزیز،به امید پیروزی_ روز افزون, آیا دارو دیگری هم لازمه؟🙏🙏🙏🎉🎉🎉

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  hosseintarbiat

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، پس از جراحی معده بدلیل سوراخ شدگی ، پیگیر بیوپسی زخم معده ، حین عمل باشید و حتما باید درمان ۳ یا ۴ دارویی میکروب معده H.Pylori، همانطورکه مرقوم نمودید ، میل فرمایید.
از بین داروهای مسکنی که فرموديد داروی استامینوفن قابل قبول است و داروهای دیگر گروه NSAID توصیه نمی‌شود.

مریم بخشایشی
مریم بخشایشی
2 سال قبل

سلام، شبتون بخیر ، من با توجه به راهنماییتون کلونسکوپی و اندوسکوپی کردم و جوابش رو برای شما میزارم ممنون میشم راهنماییم کنید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
در خدمت شما هستیم.

محمدجواد
محمدجواد
2 سال قبل

باسلام وعرض ارادت
جناب دکتر مادرم که سن 64سال دارد
حالشون بهم میخوره و بی اشتها وشکمشونم کار نمیکنه دکتر باتوجه به سونوگرافی که انجام دادن تشخیص فتق و پیشنهاد آندوسکوپی هم میدن بعدازانجامش متوجه زخم معده میشن بعداز جواب نمونه از آزمایشگاه دکتر پیشنهاد سیتی اسکن میدن ولی متاسفانه به تشخیص درستی نمیتونن برسن فقط میگن زخم معده بزرگی دارن که مشخص نمیشه درعثنی عشره یامعده ! پیشنهاد شما آندوسونوگرافی هست یا آندوسکوپی مجدد؟؟
الان باتوجه به گذشت دوهفته از آندوسکوپی واستفاده ازقرص امپرازول و دمپریدون 10تغذیه درست حالشون خیلی خوبه
باتوجه سنشون کار درست چیه آیا شرایطی که دارن خطرناکه ؟؟
لطفا راهنمایی کنید 🙏🙏🙏

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
با نوجه به‌ مطالبی که فرمودید، بررسی زخم ایشان و نمونه برداری و بیوپسی از زخم حتما توصیه میشود.

فاتحی
فاتحی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
بنده خانم ۴۱ ساله هستم بدون هیچ گونه بیماری زمینه ایی و سابقه ابتلا به بیماریهای گوارشی در خانواده فقط ۵ سال هست که قرصهای اعصاب و روان و قرصهای اشتها آور مصرف میکنم . تقریبا ۲۵ روز قبل بی دلیل دچار یبوست شدم که با مصرف پیدرولاکس آنچنان تاثیری حاصل نشد ولی با مصرف شربت لاکتولوز نتیجه میگیرم ،سنوگرافی شکم انجام دادم که همه چیز نرمال بود فقط تشخیص دادن که دیواره روده کمی ضخیم شده ، در آزمایش خون همه موارد نرمال هست،کم کاری تیروئید در گذشته داشتم که با مصرف دارو نرمال شد ، دیروز کولونوسکوپی انجام دادم که گفتند هیچ مشکلی ندارم و فقط کمی پیچ و خم روده بیش از حد معمولی هست . در ضمن تا به حال هیچ گونه دردی نداشتم فقط ۴ الی ۵ روز که دستشویی نمیرم سمت چپ جلوی شکمم درد میگیره . ولی در طی ۳ ماه اخیر بخصوص در این ۱ ماه اخیر تقریبا ۱۲ کیلو وزن کم کردم و در حال حاضر وزنم ۵۲ کیلو هست.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

Last edited 2 سال قبل by فاتحی
دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  فاتحی

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، کاهش وزن مهم است و در صورتیکه بررسی دستگاه گوارش نکته پاتولوژیکی نداشته است ، داروهاي اعصاب نیز می‌توانند حرکات دستگاه گوارش را کند کنند.
مصرف مایعات و فیبرها و سبزیجات پخته و داشتن تحرک بدنی کمک کننده است.
اما معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما نیز توصیه میشود.

hosi taghva
hosi taghva
2 سال قبل

من سال 1398 آندوسکپی کردم ارونایس گاستریت نشون داد دراین دوسال علایمی مثل بی حالی بادگلو وسردرد وبدن درد دارم آیا نیاز به آندوسکپی مجدداست

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  hosi taghva

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد به نظر میرسد که شما دچار التهاب معده باشید.
ابتدا مصرف داروها و رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای تند و پر ادویه و اضطراب توصیه میشود. سپس در صورتیکه احساس بهبودی نداشتید بررسی بیشتر دستگاه گوارش فوقانی شما توصیه میشود.

مریم.م
مریم.م
2 سال قبل

با سلام.ودرم دچار مشکل کبد شدنند
جناب دکتر موارد کبدی هم درمان می کنند؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  مریم.م

با سلام
بله در خدمت شما هستیم.

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام دو هفتست بعد از خوردن غذا قفسه سینم تیر میکشه وپشت قفسه سینه حالت قلنج میکنه دکتر گفتند صبح پنتو پرازول 20 وعصر هم پنو پرازول 20 ولی همچنات تیر میکشه. توصیه ای برا بهتر شدن دارین.؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  محمد

با سلام
درصورتیکه مشکل شما گوارشی باشد و تایید شده باشد ، توصیه به رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای کنسروی و پر ادویه و مصرف داروها می گردد. مطالعه مقاله سو هاضمه که در سایت موجود است نیز توصیه میگردد.

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام دو هفتست بعد از خوردن غذا قفسه سینم تیر میکشه وپشت قفسه سینه حالت قلنج میکنه دکتر گفتند صبح پنتو پرازول 20 وعصر هم پنو پرازول 20 ولی همچنات تیر میکشه. توصیه ای برا بهتر شدن دارین.؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  محمد

با سلام
درصورتیکه مشکل شما گوارشی باشد و تایید شده باشد ، توصیه به رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای کنسروی و پر ادویه و مصرف داروها می گردد. مطالعه مقاله سو هاضمه که در سایت موجود است نیز توصیه میگردد.
در صورت عدم بهبودی معاینه و در صورت نیاز بررسی بیشتر پيشنهاد مي شود.

حمید ارام
حمید ارام
3 سال قبل

باسلام.من چندسالی بودمشکل معده دردوسوزش داشتم تااینکه یکسال ونیم پیش مادرم به علت سرطان معده فوت شدن.رفتم اندوسکوپی دادم گفت میکروب وزخم دارم.ازقرار زیرChief complaint:Dyspepsia—EG Junction:40CMS—Dtomach:BileReflux—Antrum:Multiple erosions seen—Duodenum:Duodenitis+وباقیش نرمال بود.اندوسکوپی دومو شش ماه پیش دادم که به جز دومورد کامل شبیه قبلی بودLower:Mucosal breaks5mm in distal oesophagus—Duodenum:normalداروهام برای دوماه بود وبعدازاون دردام دوباره شروع شد الان مدتیه سوزش ودرد شدید بایه حالت سیری دارم احساس میکنم کمی حالت تهوع دارم.البته به شدت ادم عصبی وافسرده هستم وبعدازمرگ مادرم به شدت میترسم وهمش احساس میکنم من هم سرطان معده گرفتم.درضمن مادرم اون زمان دوبار اندوسکوپی شدوگفتن همون باعث پیشرفت سریع سرطانش شد.واز اندوسکوپی هم میترسم که باعث ایجادسرطان نشه.تحت نظر دکترهمایون بشیری توی کرمانشاه هستم لطفا راهنماییم کنین به شدت احتیاج دارم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 سال قبل

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، خیر انجام آندوسکوپی باعث پیشرفت بیماری سرطان نمیشود.
توصیه میشود که تحت نظر پزشک خویش باشید و رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از اضطراب را بفرمایید
مطالعه مقاله ریفلاکس که‌ در سايت موجود است نیز توصیه میگردد.

مهلا نوری
مهلا نوری
3 سال قبل

سلام خسته نباشید وقتتون بخیر دکتر
من حدود ۴ ماه که استفراغ دارم بعد هر چی ک میخورم و حتی اب و دکتر گوارش هم رفتم ک گفتن اسید معده دارم و اندوسکوپی شدم و سی یی هم گرفتم و دارو دادن استفاده میکنم و باز هم بالا میارم میشه لطفا کمکم کنین چون واقعا چند وقته دارم اذیت میشم دکتر

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 سال قبل

با سلام
مصرف داروها و رعایت نکات تغذیه ای توصیه میشود، سپس در پایان دوره میزان بهبودی و نیاز به مصرف دارو ارزیابی می گردد.
مطالعه مقاله ریفلاکس که‌ در سايت موجود است نیز توصیه میگردد.

عابدینی
عابدینی
3 سال قبل

سلام وقت بخیر ببخشید هزینه آندوسکوپی با بیهوشی چنده؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 سال قبل
Reply to  عابدینی

با سلام
در این مورد با مطب تماس حاصل فرمایید.

ایناز
ایناز
3 سال قبل

اندوسکپی داخل مطب با بیهوشی کامله؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 سال قبل
Reply to  ایناز

با سلام
سطح درجات بیهوشی بستگی به میزان درد ایجاد شده دارد
خیر ، معمولا با Sedation است ، بصورتی که بیمار متوجه
ناراحتی و درد نمیشود.

سارا ملکی
سارا ملکی
4 سال قبل

با سلام همسر من چند ماه است است کاهش وزن به میزان ۵ کیلو داشته در صورتی که به هیچ عنوان هیچ رژیمی نگرفته و بعد از از هر وعده غذا به گفته خودش بوی از داخل معده وارد دهانش می شود آیا اینها نشانه بیماری است؟همسرم باید به پزشک گوارش مراجعه کند؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 سال قبل

با سلام
در مورد کاهش وزن بدون دلیل یا هر نوع تغییر در وضعیت دستگاه
گوارش مراجعه به پزشک و معاینه حتما توصیه میشود.

شقایق
شقایق
4 سال قبل

سلام. ببخشید دکتر خون به خاطر کمبود ب12 و لاغری، به من نامه دادن که برم دکتر گوارش. میخام بدونم دکتر گوارش قراره چه بررسی و آزمایشاتی انجام بده؟ آندویکوپی که جزئش نیست؟

فاطمه
فاطمه
4 سال قبل

سلام من امروز اندوسکوپی شدم. همه چی رو زده نرمال و فقط یک قسمت mucosal breaks نوشته و به خودم هم گفتم مخاط معدت دچار مشکل شده و دارو نوشتن
ولی نمونه برداری انجام نشده. باید انجام میدادن؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
تشخيص انجام نمونه برداري با پزشك انجام دهنده اندوسكوپي است.
ولي به نظر ميرسد كه مشكل جدي وجود نداشته است.
و نيازي به نمونه برداري نبوده است.

فاطمه
فاطمه
4 سال قبل

خیلی ممنونم از راهنماییتون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
در خدمت شما هستيم.

بینام
بینام
4 سال قبل

سلام آیا تمام کسانی که اندسکوپی میشن نمونه برداری میشن؟نمونه از کدام قسمت گرفته میشه و شامل چه بیماریهایی هست؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 سال قبل
Reply to  بینام

با سلام
خير ،اما معمولا تست R.U.T براي اينكه بدانيم
معده آلوده به ميكروب H.Pylori است يا خير انجام ميشود
اگر در دستگاه گوارش زخم يا نواحي با بافت مشكوك مشاهده
شود نيز اقدام به نمونه برداري از آن ميگردد.

طباطبائی
طباطبائی
4 سال قبل

سلام همسرم دو روز دیگه وقت دارن از آقای دکتر .یک سال قبل آندوسکوپی توسط پزشک دیگری براشون انجام شد که تشخیص میکروب h.pylori داده شد و مقداری دارو تجویز کردن .همسرم مشکل رفلاکس داشتند و دارند .میخواستم ببینم اگه روزی که میان نیاز به آندوسکوپی باشه همون زمان انجام می دن اگه بله چند ساعت باید ناشتا باشن
ممنون می شم اگه جواب بدید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 سال قبل

با سلام
اجازه دهید ابتدا مدارک بیمار مطالعه شود
روزهای اندوسکوپی ۲شنبه ها و۵شنبه ها است
و با روزهای درست فرق میکند.

محمد افروز
محمد افروز
5 سال قبل

سلام آندوسکپی و کولونوسکپی با بیهوشی هم انجام میدهین؟ من نمیتوانم بدون بیهوشی انجام بدهم و قرار است چند روز دیگه به شما مراجعه کنم . از شهرستان 34 ساله مرد

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 سال قبل

با سلام
بله تمام اندوسكوپي و كولونوسكوپي ها
در مركز دكتر بابايي با بيهوشي انجام ميشود.
در خدمت شما هستيم.

حسین کلاته آقامحمدی
حسین کلاته آقامحمدی
6 سال قبل

باسلام وتشکر فراوان از جناب آقای دکتر.از مطلب زیبای آندوسکوپی بسیا ربهره مند شدیم وحتی نگرانی های قبل از انجام آندوسکوپی برطرف شد. خداوند عمر طولانی به شما عطا فرماید.ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 سال قبل

با سلام
ممنونم و در خدمت هستم

49
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
تماس با ما