اندوسکوپی چیست؟

اندوسکوپی روش نوینی است که امروزه خوشبختانه باعث پیشگیری بسیاری از بیماریهای پیشرفته و خطرناک مثل سرطانهای مری و معده و… شده است. همچنین باعث درمان به موقع بیماریهای جدی مثل زخم معده شده است . از طرفی در خیلی موارد مثل خونریزی معده که در گذشته منجر به جراحی با عوارض و هزینه های مربوطه شده است، باعث درمان و جلوگیری از جراحی شده است و بسیار تشخیص های به موقع دیگر شده است. در واقع اندوسکوپی یعنی مشاهده دستگاه داخلی بدن مثل مری ، معده و اثنی عشر و … با یک دستگاه ویژه است که معنای لغوی فارسی آن درون بین است، در این روش با کمک دوربین مخصوصی که روی یک وسیله انعطاف پذیر وجود دارد، تصاویر به مانیتوری که روبروی پزشک وجود دارد منتقل می شود و پزشک بدینوسیله اندام داخل بدن را بررسی و در صورت لزوم نمونه برداری می کند. که نمونه برداری با این وسیله یکی دیگر از مزایای بسیار خوب اندوسکوپی است و مجموعه این حالات باعث شده است تا اندوسکوپی به دقیق ترین روش جهت بررسی دستگاه گوارش تبدیل شده است.

 

درچه مواردی اندوسکوپی توصیه می شود؟

  • طولانی شدن سوءهاضمه
  • درد شکم
  • استفراغ خونی
  • ملنا یا دفع مدفوع قیری شکل
  • کاهش وزن غیرقابل توجیه
  • دیس فاژی (حالت گیرکردن)
  • عوارض ریفلاکس
  • تهوع یا استفراغ غیرقابل توجیه
  • کم خونی
  • سلیاک

و موارد دیگر…

 

آمادگی قبل از اندوسکوپی:

وجود غذا در داخل معده مانع از دید مناسب و ارزیابی درست دستگاه گوارش می شود و در صورت وجود غذا حتی گاهی یک ضایع جدی ممکن است مشخص نشود. بنابراین معده از غذا باید خالی باشد و بطور متوسط 6 الی 8 ساعت ناشتایی قبل از انجام اندوسکوپی لازم است. البته تا 4 ساعت قبل می شود مایعات را مصرف کرد.همچنین در بعضی موارد که احتمال انسداد بیشتر دستگاه گوارش باشد مثل انسداد دریچه پیلور یا تنگی دریچه مری در بیماری اشالازی حتی 24 ساعت ناشتایی هم لازم است.مورد دیگر مصرف داروهاست. هر دارویی که بیمار مصرف می کند باید به اطلاع پزشک برساند . بعضی داروها مثل پلاویکس ، وارفارین شاید نیاز به قطع دارو باشد. بعضی داروها مثل داروهای دیابتی و قبلی نیاز به تنظیم دارد.مورد دیگر بیمارهای قلبی و ریوی است که نیاز به اجازه از پزشک محترم مربوطه می باشد.

نکته مهم دیگر اینکه اگر مبتلا به بیمارهای مثل هپاتیت B  و یا C باشد باید حتما پزشک مطلع شود.

 

اندوسکوپی چگونه انجام می شود؟

بعد از آمادگی مناسب که در قسمت قبل گفته شد بیمار جهت اندوسکوپی آماده می شود. بیمار به اطاق اندوسکوپی منتقل می شود و روی تخت به پهلوی چپ دراز می کشد. در سالمندان عزیز اگر دندان مصنوعی باشد باید خارج شود، کمی اسپری لیدوکائین به انتهای حلق زده می شود تا بی حس شود.

یک قطعه پلاستیکی محافظ یکبار مصرف بین دندانها گذاشته می شود تا به دندانها و اسکوپ آسیب نرسد. امروزه اغلب اندوسکوپی با Sedation یا خواب صورت می گیرد و بیماران متوجه اندوسکوپی نمی شوند.سپس اسکوپ به ارامی از روی زبان به حلق و سپس وارد مری شده و پس از بررسی مری از طریق اسفنکتر تحتانی مری وارد معده می شود.  قسمتهای مختلف معده بررسی می شود و در صورت نیاز بیوسی یا نمونه برداری انجام می شود که البته اینکار کاملا بدون درد است ، پس از آن اسکوپ از طریق دریچه پیلور( دریچه بین معده و روده کوچک)وارد ابتدای روده کوچک یا همان اثنی عشر می شود. در اندوسکوپی معمولا تا اینجا بررسی می شود سپس اسکوپ به ارامی خارج شده و مجددا به معده برگشت نموده و وارد مری و سپس به حلق و بعد از آن از دهان خارج می شود.

اینکار معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد مگر اینکه قصد کنترل خونریزی یا اقدام درمانی دیگر مثل خارج کردن پولیپ و…باشد.

 

آیا اندوسکوپی عوارضی دارد؟

البته اندوسکوپی مثل هر روش پزشکی دیگر ممکن است عوارضی داشته باشد.یکسری از این عوارض مربوط به تکنیک انجام اندوسکوپی است که احتمال بسیار کم است مثلا شخص بعد از اندوسکوپی ممکن است دچار گلو درد یا نفخ و…شود.

سوراخ شدگی دستگاه گوارش بدنبال اندوسکوپی بسیار نادر است و بیشتر در زمینه بیماری جدی مثل تومور یا تنگی دیده شده است. یکسری عوارض هم مربوط به رعایت بهداشت و شستشوی دستگاه است . احتمال انتقال بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و ایدز و… با این روش بسیار پایین است و در مواردی است که استرلیزاسیون به درستی صورت نگیرد. بنابراین اگر شستشوی دستگاه و استرلیزاسیون خوب انجام شود امکان انتقال این بیماریها واقعا وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

بنابراین در مجموع اندوسکوپی یک روش نوین در تشخیص و درمان بیماریهاست که فواید بسیاری دارد و در صورت انجام درست جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
23 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
حمید ارام
حمید ارام
2 ماه قبل

باسلام.من چندسالی بودمشکل معده دردوسوزش داشتم تااینکه یکسال ونیم پیش مادرم به علت سرطان معده فوت شدن.رفتم اندوسکوپی دادم گفت میکروب وزخم دارم.ازقرار زیرChief complaint:Dyspepsia—EG Junction:40CMS—Dtomach:BileReflux—Antrum:Multiple erosions seen—Duodenum:Duodenitis+وباقیش نرمال بود.اندوسکوپی دومو شش ماه پیش دادم که به جز دومورد کامل شبیه قبلی بودLower:Mucosal breaks5mm in distal oesophagus—Duodenum:normalداروهام برای دوماه بود وبعدازاون دردام دوباره شروع شد الان مدتیه سوزش ودرد شدید بایه حالت سیری دارم احساس میکنم کمی حالت تهوع دارم.البته به شدت ادم عصبی وافسرده هستم وبعدازمرگ مادرم به شدت میترسم وهمش احساس میکنم من هم سرطان معده گرفتم.درضمن مادرم اون زمان دوبار اندوسکوپی شدوگفتن همون باعث پیشرفت سریع سرطانش شد.واز اندوسکوپی هم میترسم که باعث ایجادسرطان نشه.تحت نظر دکترهمایون بشیری توی کرمانشاه هستم لطفا راهنماییم کنین به شدت احتیاج دارم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 ماه قبل

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، خیر انجام آندوسکوپی باعث پیشرفت بیماری سرطان نمیشود.
توصیه میشود که تحت نظر پزشک خویش باشید و رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از اضطراب را بفرمایید
مطالعه مقاله ریفلاکس که‌ در سايت موجود است نیز توصیه میگردد.

مهلا نوری
مهلا نوری
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید وقتتون بخیر دکتر
من حدود ۴ ماه که استفراغ دارم بعد هر چی ک میخورم و حتی اب و دکتر گوارش هم رفتم ک گفتن اسید معده دارم و اندوسکوپی شدم و سی یی هم گرفتم و دارو دادن استفاده میکنم و باز هم بالا میارم میشه لطفا کمکم کنین چون واقعا چند وقته دارم اذیت میشم دکتر

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل

با سلام
مصرف داروها و رعایت نکات تغذیه ای توصیه میشود، سپس در پایان دوره میزان بهبودی و نیاز به مصرف دارو ارزیابی می گردد.
مطالعه مقاله ریفلاکس که‌ در سايت موجود است نیز توصیه میگردد.

عابدینی
عابدینی
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر ببخشید هزینه آندوسکوپی با بیهوشی چنده؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 ماه قبل
Reply to  عابدینی

با سلام
در این مورد با مطب تماس حاصل فرمایید.

ایناز
ایناز
8 ماه قبل

اندوسکپی داخل مطب با بیهوشی کامله؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
8 ماه قبل
Reply to  ایناز

با سلام
سطح درجات بیهوشی بستگی به میزان درد ایجاد شده دارد
خیر ، معمولا با Sedation است ، بصورتی که بیمار متوجه
ناراحتی و درد نمیشود.

سارا ملکی
سارا ملکی
1 سال قبل

با سلام همسر من چند ماه است است کاهش وزن به میزان ۵ کیلو داشته در صورتی که به هیچ عنوان هیچ رژیمی نگرفته و بعد از از هر وعده غذا به گفته خودش بوی از داخل معده وارد دهانش می شود آیا اینها نشانه بیماری است؟همسرم باید به پزشک گوارش مراجعه کند؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
در مورد کاهش وزن بدون دلیل یا هر نوع تغییر در وضعیت دستگاه
گوارش مراجعه به پزشک و معاینه حتما توصیه میشود.

شقایق
شقایق
1 سال قبل

سلام. ببخشید دکتر خون به خاطر کمبود ب12 و لاغری، به من نامه دادن که برم دکتر گوارش. میخام بدونم دکتر گوارش قراره چه بررسی و آزمایشاتی انجام بده؟ آندویکوپی که جزئش نیست؟

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام من امروز اندوسکوپی شدم. همه چی رو زده نرمال و فقط یک قسمت mucosal breaks نوشته و به خودم هم گفتم مخاط معدت دچار مشکل شده و دارو نوشتن
ولی نمونه برداری انجام نشده. باید انجام میدادن؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
تشخيص انجام نمونه برداري با پزشك انجام دهنده اندوسكوپي است.
ولي به نظر ميرسد كه مشكل جدي وجود نداشته است.
و نيازي به نمونه برداري نبوده است.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

خیلی ممنونم از راهنماییتون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
در خدمت شما هستيم.

بینام
بینام
2 سال قبل

سلام آیا تمام کسانی که اندسکوپی میشن نمونه برداری میشن؟نمونه از کدام قسمت گرفته میشه و شامل چه بیماریهایی هست؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  بینام

با سلام
خير ،اما معمولا تست R.U.T براي اينكه بدانيم
معده آلوده به ميكروب H.Pylori است يا خير انجام ميشود
اگر در دستگاه گوارش زخم يا نواحي با بافت مشكوك مشاهده
شود نيز اقدام به نمونه برداري از آن ميگردد.

طباطبائی
طباطبائی
1 سال قبل

سلام همسرم دو روز دیگه وقت دارن از آقای دکتر .یک سال قبل آندوسکوپی توسط پزشک دیگری براشون انجام شد که تشخیص میکروب h.pylori داده شد و مقداری دارو تجویز کردن .همسرم مشکل رفلاکس داشتند و دارند .میخواستم ببینم اگه روزی که میان نیاز به آندوسکوپی باشه همون زمان انجام می دن اگه بله چند ساعت باید ناشتا باشن
ممنون می شم اگه جواب بدید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
اجازه دهید ابتدا مدارک بیمار مطالعه شود
روزهای اندوسکوپی ۲شنبه ها و۵شنبه ها است
و با روزهای درست فرق میکند.

محمد افروز
محمد افروز
2 سال قبل

سلام آندوسکپی و کولونوسکپی با بیهوشی هم انجام میدهین؟ من نمیتوانم بدون بیهوشی انجام بدهم و قرار است چند روز دیگه به شما مراجعه کنم . از شهرستان 34 ساله مرد

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
بله تمام اندوسكوپي و كولونوسكوپي ها
در مركز دكتر بابايي با بيهوشي انجام ميشود.
در خدمت شما هستيم.

حسین کلاته آقامحمدی
حسین کلاته آقامحمدی
3 سال قبل

باسلام وتشکر فراوان از جناب آقای دکتر.از مطلب زیبای آندوسکوپی بسیا ربهره مند شدیم وحتی نگرانی های قبل از انجام آندوسکوپی برطرف شد. خداوند عمر طولانی به شما عطا فرماید.ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
ممنونم و در خدمت هستم

Call Now Buttonتماس با ما
23
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x