پولیپ روده

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم سیما در مورد پولیپ روده مواردی را مطرح کرد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

تومورهای روده از شایع ترین تومورهایی است که در کشور مردم به آن دچار می شوند. از مسائل مهم این است که فرد علامتی ندارد. افرادی که به تومور روده دچار می شود به چهار مرحله تقسیم می شود. در مراحل اولیه ممکن است علامتی نداشته باشند. مواردی دیگر احتمال تومور هست و آنچنان واضح نیست. برای مثال امکان دارد علامت ناشی از IBS باشد.

یک سری از فاکتورها هست که اگر رعایت شود فرد به تومور دچار نمی شود. یک سری از فاکتورها مسبب این امر هستند که نباید مصرف شود و یک سری فاکتورها هست که باید رعایت شود. برای مثال گوشت های قرمز و چربی های حیوانی در روده موجب ایجاد میکروب های بی هوازی می شوند که عاملی مهم برای ایجاد تومور است. مورد دیگر چاقی و کم تجرکی است. سیگار و الکل برای این موارد خطرناک است. IBD می تواند به سرطان روده ختم شود و باید فرد به آن توجه کرد.

خوردن سبزیجات و میوه و ورزش کردن می تواند مفید باشد و کلسیم، ویتامین دی ، منیزیم، ویتامین B6 و البته آسپرین ( البته با مشاوره پزشک ) می تواند در جلوگیری از این سرطان تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که تجویز هر دارویی با توجه به هر فرد متفاوت است و این امر تنها در تخصص پزشک است.

پولیپ ها یک سری از توده های بدون علامت هستند که از تکثیر غیرطبیعی جدار روده بزرگ رشد می کنند و اکثرا بدون علامت هستند. برخی دارای پایه و بدون پایه هستند. جنس، پایه ، اندازه در تشخیص و درمان مهم است. بالای 95 درصد تومور روده در مراحل اولیه بدون علامت است. برخی افراد بیشتر در معرض خطر هستند، IBD، سن بالا، سیروز و …. از جمله این موارد است.

خونریزی به دو دسته تقسیم می شود. اگر در انتهای روده باشد شخص می تواند خون را ببیند و اگر در نواحی عقب تری باشد خون مخفی وجود دارد که باید آزمایش شود و خون مخفی تشخیص داده شود. هموطنان توجه داشته باشند که کولونوسکوپی نسبت به سالهای قبل پیشرفت های شگرفی کرده است و بدون درد و دردسر است. پس از تشخیص پولیپ، پولیپ باید برداشته شود. اگر جایی پولیپ دیده شود به احتمال 30 درصد احتمال دارد پولیپ های دیگری هم باشد و باید کل روده مدنظر قرار گیرد. پس از خارج کردن پولیپ باید پولیپ مورد آزمایش قرار گیرد تا شرایط بیمار مشخص شود.

پولیپ ها دارای انواع هستند. برخی بدخیم هستند و برخی نزدیک به بدخیم و برخی خوش خیم هستند. بر اساس آن پزشک تصمیم می گیرد. برای مثال قسمتی از روده برداشته می شود. برای مثال با لاپاروسکوپی. در 95 درصد موارد پولیپ ها در مرحله ای هستند که پزشک متخصص گوارش در همان کونولوسکوپی می تواند آن را برطرف کند.

نکته مهم تشخیص زودهنگام پولیپ است. برای مثال افراد بالای 50 سال خیلی باید به این موارد حساس باشند.

 

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
Call Now Buttonتماس با ما
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x