پولیپ روده

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم سیما در مورد پولیپ روده مواردی را مطرح کرد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

تومورهای روده از شایع ترین تومورهایی است که در کشور مردم به آن دچار می شوند. از مسائل مهم این است که فرد علامتی ندارد. افرادی که به تومور روده دچار می شود به چهار مرحله تقسیم می شود. در مراحل اولیه ممکن است علامتی نداشته باشند. مواردی دیگر احتمال تومور هست و آنچنان واضح نیست. برای مثال امکان دارد علامت ناشی از IBS باشد.

یک سری از فاکتورها هست که اگر رعایت شود فرد به تومور دچار نمی شود. یک سری از فاکتورها مسبب این امر هستند که نباید مصرف شود و یک سری فاکتورها هست که باید رعایت شود. برای مثال گوشت های قرمز و چربی های حیوانی در روده موجب ایجاد میکروب های بی هوازی می شوند که عاملی مهم برای ایجاد تومور است. مورد دیگر چاقی و کم تجرکی است. سیگار و الکل برای این موارد خطرناک است. IBD می تواند به سرطان روده ختم شود و باید فرد به آن توجه کرد.

خوردن سبزیجات و میوه و ورزش کردن می تواند مفید باشد و کلسیم، ویتامین دی ، منیزیم، ویتامین B6 و البته آسپرین ( البته با مشاوره پزشک ) می تواند در جلوگیری از این سرطان تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که تجویز هر دارویی با توجه به هر فرد متفاوت است و این امر تنها در تخصص پزشک است.

پولیپ ها یک سری از توده های بدون علامت هستند که از تکثیر غیرطبیعی جدار روده بزرگ رشد می کنند و اکثرا بدون علامت هستند. برخی دارای پایه و بدون پایه هستند. جنس، پایه ، اندازه در تشخیص و درمان مهم است. بالای 95 درصد تومور روده در مراحل اولیه بدون علامت است. برخی افراد بیشتر در معرض خطر هستند، IBD، سن بالا، سیروز و …. از جمله این موارد است.

خونریزی به دو دسته تقسیم می شود. اگر در انتهای روده باشد شخص می تواند خون را ببیند و اگر در نواحی عقب تری باشد خون مخفی وجود دارد که باید آزمایش شود و خون مخفی تشخیص داده شود. هموطنان توجه داشته باشند که کولونوسکوپی نسبت به سالهای قبل پیشرفت های شگرفی کرده است و بدون درد و دردسر است. پس از تشخیص پولیپ، پولیپ باید برداشته شود. اگر جایی پولیپ دیده شود به احتمال 30 درصد احتمال دارد پولیپ های دیگری هم باشد و باید کل روده مدنظر قرار گیرد. پس از خارج کردن پولیپ باید پولیپ مورد آزمایش قرار گیرد تا شرایط بیمار مشخص شود.

پولیپ ها دارای انواع هستند. برخی بدخیم هستند و برخی نزدیک به بدخیم و برخی خوش خیم هستند. بر اساس آن پزشک تصمیم می گیرد. برای مثال قسمتی از روده برداشته می شود. برای مثال با لاپاروسکوپی. در 95 درصد موارد پولیپ ها در مرحله ای هستند که پزشک متخصص گوارش در همان کونولوسکوپی می تواند آن را برطرف کند.

نکته مهم تشخیص زودهنگام پولیپ است. برای مثال افراد بالای 50 سال خیلی باید به این موارد حساس باشند.

 

4.1 11 رای ها
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
46 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
اسدی
اسدی
3 ماه قبل

سلام
من یه مدتی میکروب معده داشتم که معالجه شدم ولی هنوز یبوست دارم و بسیار سفت که گاهی موجب خونریزی خیلی کم میشه
بسیار کم پیش میاد به صورت عادی باشه سرویس رفتنم
میترسم دکتر برم شاید مشکلم خیلی حاد باشه!

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  اسدی

با سلام
در موردیکه فرمودید ابتدا باید علت یبوست مشخص شود و بر اساس آن تشخیص صحیح ، درمان متناسب آغاز گردد.
در مراحل ابتدایی یبوست توصیه به مصرف مایعات و فیبرها و سبزیجات و داشتن تحرک بدنی میگردد و معمولا نیازی به استفاده از دارو نیست .

اسدی
اسدی
3 ماه قبل

متاسفانه خیلی تاثیر ندارن مصرف سبزیجات

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  اسدی

با سلام
در درمان یبوست ، خط اول درمان مصرف مایعات و سبزیجات و فیبرها است و در صورت موقر نبودن ، حتما بررسی توسط پزشک و درمان های دارویی و … توصیه میشود.

خانمحمدی
خانمحمدی
11 ماه قبل

سلام خواهش میکنم جوابمو بدین. من از بیمارهای دکتر هستم برام مشکلی پیش اومده که باید میومدم ویزیت منتها وقت ویزیتمو واسه ۲۹ مرداد دادن. اگه ممکنه جوابمو بدین لطفا.
من یک ماه پیش درد شدیدی تو پهلوهام احساس میکردم. هر دو طرف. ادرارم قطره قطره شده بود و به زور خارج میشد و سوزش داشت. سرگیجه و حالت تهوع داشتم. رفتم دکتر و سونو سنگ کلیه ۶میل نشون داد که تو حالب گیر کرده و دو هفته بعد سی تی اسکن هیچ سنگی نشون نداد و دکتر گفت حتما افتاده. ولی من هنوز سرگیجه و حالت تهوع رو داشتم که دمیترون دادن و ناپروکسن و دگزامتازون و این چیزا. در طول این یک ماه که فکر میکردم سنگ کلیه ست هر وقت که درد پهلوم شدید بود موقع دفع مدفوع خون شدیدی از هموروئیدم ایجاد میشد و چون سابقه داشت خیلی اهمیت نمیدادم. من زخم معده و زخم روده دارم که تحت نظر آقای دکترم. الان چند روزیه که مدفوعم به شدت سیاه و لزج شده. مثل قیر. سرگیجه م خوب شده ولی توجه کردم وقتی مدفوع سیاه دفع میکنم حالت تهوع هم دارم. درد پهلو و مدفوع سیاه هر روز نیست ولی وقتی هست هر دو با هم هستن. درد به پشت ران پا و گاهی به باسن و زیر شکمم هم سرایت میکنه. ولی درد اصلی تو پهلوهامه که موقع تغییر بلند شدن و نشستن امانمو میبره
لطفا جوابمو بدین. نمیخوام پیش دکتر دیگه ای کولونوسکوپی انجام بدم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، وجود مدفوع سیاه رنگ یا ملنا و همینطور سابقه زخم معده ، حتما نیاز به پیگیری و بررسی دارد.
با توجه به احساس سرگیجه و تهوع ، حتما در ابتدا به اورژانس بیمارستان نزدیک مراجعه فرمایید و معاینه و آزمایش خون CBC انجام شود تا در صورت نیاز ، درمان اورژانس انجام گردد. (مثل تزریق خون)
در مورد نوبت نیز ، لطفا با مطب با سرکار خانم امینی صحبت فرمایید و بفرمایید که از طریق سایت راهنمایی شده اید.

خانمحمدی
خانمحمدی
11 ماه قبل

ممنون جوابمو دادین. بیمارستان رفتم همون یک ماه پیش و آزمایش خون و ادرار هر دو رو دادم و هر دو موردی نداشتن. الان دوباره انجام بدم؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
در صورتیکه در مدت این یکماه ، رنگ مدفوع تغییر داشته است یا مدفوع سیاه Melena یا خون در مدفوع مشاهده شده است، بله تکرار آزمایش خون CBC تز نظر افت Hb هموگلوبین بسیار مهم است ،

و در صورتیکه در مدت این یکماه تغییر رنگ مدفوع نداشتید ، انجام آزمایش مدفوع از نظر خون مخفی
Stool Exam OB
توصیه میشود.

خانمحمدی
خانمحمدی
11 ماه قبل

من با مطب تماس گرفتم منتها منشی زیر بار نرفت که من با خانم امینی صحبت کنم. اول گفتن اونجا خانم امینی ندارن بعد که گفتم من خودم میشناسمشون گفتن که ما اصلا از طریق مجازی به کسی جواب نمیدیم و اونیکه جوابتونو داده هکر بوده😐
فقط نمیدونم هکر خانم امینی رو از کجا میشناسه؟
خواهش میکنم اگه میتونید یه لطفی کنید بهم ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
در حال پیگیری هستیم.
در خدمت شما هستیم.

خانمحمدی
خانمحمدی
11 ماه قبل

من تماس گرفتم با مطب منشی اجازه ندادن با خانم امینی صحبت کنم. اولش که گفتن ما اینجا خانم امینی نداریم بعد که گفتم من خودم میشناسمشون گفتن اصلا همچین چیزی امکان نداره که کسی تو سایت به شما بگه با خانم امینی صحبت کنین و اونیکه جواب کامنتتونو داده حتما هکر بوده.
فقط نمیدونم هکر از کجا خانم امینی رو میشناسن.
هر چقدرم بهشون وضعیتمو توضیح دادم متاسفانه گوششون بدهکار نبود و آخرم تلفنو روم قطع کردم‌. ممنون میشم اگه امکانشو دارین رسیدگی کنین.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
لطفا اکنون با مطب تماس بگیرید .
در خدمت شما هستیم.

خانمحمدی
خانمحمدی
11 ماه قبل

تماس گرفتم. مشکلم حل شد ممنونم واقعا❤️

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
در خدمت شما هستیم.

خانمحمدی
خانمحمدی
11 ماه قبل

سلام مجدد وقتتون بخیر
من امروز آزمایش cbc دادم. هموگلوبین و rbc نرمال بود فقط mcv و mch پایینه. این پارامترا هم میتونه نشونه ی خونریزی باشه؟ البته این فاکتورا واسه من همیشه پایین بوده ولی این بار شدتش بیشتره. ممنون میشم جوابمو بدین. نیازه تا میام خدمت آقای دکتر واسه ویزیت کار دیگه ای انجام بدم؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
در مورد تفسیر CBC ، حتما نیاز به شرح حال جامع پزشکی بیمار است.
پایین بودن MCV ,MCH در زمان نرمال بودن میزان RBC ها می‌تواند نشانه کوچک تر بودن اندازه گلبول های قرمز باشد ، یکی از احتمالات ممکن است تالاسمی مینور باشد.البته همانطورکه اشاره شد باید قبل از اظهار نظر ، بررسی ها انجام شود.
عدد RDW نیز مهم است و شاید نیاز به انجام تست الکتروفورز Hb نیز باشد.

مرضیه ذاکث
مرضیه ذاکث
11 ماه قبل

سلام 34سالمه چند وقته پایین شکم سمت چپ احساس ورم با سوزش دارم عفونت ادرار هم دارم که سونوگرافی انجام دادم که کلیه مثانه سالم بود ولی هنوز درد ورم دارم حالا موندم کونولوسکوپی انجام بدم یا سونوگرافی رحم تخمدان بخاطر هزینه میگم که تشخیص به کدومه سابقه کیست هم دارم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 ماه قبل

با سلام
در طبابت ، اولین اصل معاینه است و سپس پزشک معالج برای رسیدن به تشخیص صحیح در صورت نیاز از پاراکلینیک ها مثل آزمایشات و سونوگرافی و… استفاده می‌نماید، در استفاده از پاراکلینیک ها نیز در صورت نیاز ، می بایست از پاراکلینیک های ساده تر و کم تهاجمی و البته کم هزینه استفاده شود و سپس در صورت نیاز به بررسی بیشتر از پاراکلینیک های دیگر بهره گیری گردد.
با توجه به مطالبی که فرموديد در مورد شما ابتدا معاینه و اخذ شرح حال توسط متخصص محترم داخلی انجام شود و با توجه به وجود عفونت ادراری درمان آن نیز انجام شود.

shadi
shadi
1 سال قبل

سلام من ۴۹ ساله هستم پارسال به خاطر درد پهلوی چپ به دکتر مراجعه کردم سونوی شکم و لگن و ازمایش کامل خون دادم که مشکلی نبود و دکتر تقاضای کلونوسکوپی کردن در کلونوسکوپی یک پلیپ ادنوم سیسیل به ابعاد ۲/۵ میلی متر دیده شده که این پلیپ برداشته و به پاتولوژی برای بررسی داده شده که ابعاد ۲/۵ میلی متر با دیسپلازی low grade اعلام شد
الان سوال من این است که با توجه به این که تنها یک پلیپ کوچک بوده ایا کولونوسکوپی هر ساله لازم است ؟
در ضمن در بستگان درجه یک سابقه پولیپ و کنسر روده نداشتیم

Last edited 1 سال قبل by shadi
دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  shadi

با سلام
با توجه به‌ مطالبی که فرموديد و بر اساس آنها و اینکه اگر تنها یک پولیپ بوده است و سابقه خانوادگی نیز منفی بوده است
بر اساس گایدلاین، کولونوسکوپی بعدی ۳ سال بعد توصیه میشود
البته بشرطی که علائم گوارشی نباشد و خون در مدفوع نباشد و خون مخفی نیز منفی باشد.
بهتر اینست که با پزشک معالج که در جریان بیمار هستند مشاوره فرمایید.

مریم
مریم
1 سال قبل

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار.
من مدت یکسال هست که در ناحیه بالای معده بصورت یک خط افقی از چپ به راست یک حس بی حسی دارم. و در حالت نشسته و دولا شدن مثل یک زن حامله احساس سنگینی میکنم. هیچگونه سوء هاضمه ای و مشکل گوارشی ندارم. پارسال از کبد و پانکراس و کلیه و رحم و … سونو دادم . مشکلی نبود . فقط آندوسکوپی و کولونوسکوپی باید انجام میدادم که ندادم . و امسال مجددا این حس برگشت و الان دو سه ماهه این حالت رو دارم . ممنون میشم اگه یک اشاره ای بکنید و بگین از دستگاه گوارش هست یا عضو دیگری هست که مشکل داره. سپاس

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  مریم

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، امکان التهاب معده یا گاستریت وجود دارد، با توجه به درد طول کشیده پس از معاینه، در صورت تجویز پزشک معالج، انجام‌ آندوسکوپی توصیه میگردد.

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

دکتر سلام،
یکماه قبل بعداز۳۰دقیقیه پیاده روی پایین شکم سمت چپم دردگرفت وبعدازچنددقیقه ادامه پیاده روی سمت راست پایین شکمم دردگرفت، الان دردم کمتروبهترشده، بادولا وراست شدن احساس خشکی وکمی درددرقسمتهای یادشده دارم،موقعیکه درحمام به حالت دستشویی نشسته ام وسرم رامیشویم فشاربه شکمم میاد،یعنی درحمام حالت ایستاده شکمم راحت تره،بارانندگی بیشترازیک ساعت وفعالیت وکار دردم بیشتراحساس میشه، علت چیه؟ حقیقتن اززحمات شماودست اندرکارانتان تشکرواجرازخدابرایتان دارم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  ناشناس

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد و احساس درد در موقعیت های مختلف
ضمن توصیه به انجام معاینه شکم ، بررسی آزمایشات از جمله آمیلاز و لیپاز و سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی و کیسه صفرا و پانکراس نیز توصیه میگردد.

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

باسلام مجددخدمت دکتر،باتوجه به جوابی که دربالا فرمودید،سابقتن من مشکل سندروم روده تحریک شده هم دارم که باشیوه مصرف واندازه آب وغذایی که میخورم یبوستم راکنترل میکنم،باتوجه به توضیحی که چندروز قبل دادم واین توضیح، مشکلم چه میتونه باشه؟ خدااجرتان بده، ممنون.۳۶ ساله مذکر ومجردهستم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  ناشناس

با سلام
در مورد اظهار نظر و تشخیص در مورد بیماری، حتما باید معاینه و اخذ شرح حال و مطالعه مدارک پزشکی بیمار صورت گیرد.
در ابتدا مشاوره با پزشک معالج و پیگیری درمان توصیه میگردد.

لادن رضایی فر
لادن رضایی فر
1 سال قبل

پولیپ روده بادیسپالزی بارگرید پایین همچنین سابقه ختنوادگی کانسر پدر وبرادر که هردو فوت کردن از نوع ادنوم تبلوویوس احنمال عو د مجدد وسرطان هست ایا؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
با توجه به‌ مواردیکه فرموديد، در حال حاضر تنها، پیگیری و آزمایشات دوره ای و تحت نظر پزشک فوق تخصص گوارش بودن توصیه میشود.

ناهید
ناهید
2 سال قبل

ناهید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  ناهید

با سلام
در خدمت شما هستیم.

مینا غفاری
مینا غفاری
2 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
من روز شنبه ۱۸ دیماه نوبت پیش دکتر داشتم و برام فیبرواسکن و آندوسکوپی و کولونوسکوپی نوشت که در روز دوشنبه ۲۰ دیماه انجام دادم و برایم دارو نوشت (متوکلوپرامید ۱۰، امپرازول ۲۰، سیتاکسا ۲۰ و دوکسپین ۱۰). از وقتی اینها رو مصرف میکنم کل روز بی‌حال هستم. البته قبل از اینکه پیش دکتر بیام چندین دارو در همین ارتباط مصرف میکردم اما نمیدانم آیا اینها رو هم مصرف کنم یا نه. داروها شامل: سیتریزین، کولیکری ۳۰۰ و Colguard. البته داروهای فشار، تپش قلب، تیروئید و چربی هم مصرف میکنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چکار کنم.
با تشکر فراوان

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
داروها را یک هفته میل بفرمایید سپس قضاوت بفرمایید در مورد میزان احساس بهبودی ، اگر همچنان احساس بی حالی داشتید داروی دوکسپین را میل نفرمایید.
داروهای قبلی را میل نفرمایید و فقط داروهای فشار و قلب و تیرویید و چربی خون را نیز طبق دستور میل فرمایید.

مینا غفاری
مینا غفاری
2 سال قبل

با سلام مجدد و وقت بخیر
باشه حتما. دستتون درد نکنه از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ دادین
ممنونم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
در خدمت شما هستیم.

سمیرا
سمیرا
2 سال قبل

سلام روز بخیر، هرچی تماس میگیرم موفق نمیشم و خط مداوم مشغول هستش

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  سمیرا

با سلام
لطفا مجدد لطف بفرمایید و تماس بگیرید.
در خدمت شما هستیم.

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

سلام.وقت بخیر چطور میتونیم نوبت بگیریم.؟واینکه آقای دکتر کولونوسکوپی پزشک دیگه. خودشون میبینن؟بیمار جدید قبول میکنن؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
در خدمت شما هستیم.
آدرس
خیابان گاندی جنوبی ، کوچه دهم پلاک ۳ طبقه اول

شماره تماس
۰۲۱-۸۸۷۷۴۲۵۷
ساعات حضور
روزهای شنبه – یکشنبه – سه شنبه – چهارشنبه
۱۶ الی ۲۰

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
بیماری دارای سیروز کبدی که درحال حاضر پولیپ روده هم درکولونوسکوپی مشاهده شده..درمان پولیپ از چه طریقی می بایست انجام گیرد؟؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
مکان پولیپ که در کدام قسمت روده است و همینطور شکل آن و زخمی بودن پولیپ مهم است. امکان دارد که به روش‌های اندوسکوپیک بتوان پولیپکتومی را انجام داد.
معاینه و بررسی مدارک پزشکی توصیه میشود.

پروین فرخ زاد
پروین فرخ زاد
2 سال قبل

سلام آقای دکتر بابایی در کدام بیمارستان کار میکنند در صبحها

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
در حال حاضر در مطب ، پذیرای مراجعه کنندگان گرامی هستیم.

سعید از بندر
سعید از بندر
2 سال قبل

به نام خدا سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر
خسته نباشید. عذرخواهی میکنم می خواستم پرسشی داشته باشم و آن اینکه علت گرمای زیر کبد چیست؟ بنده مدتی هست که زیر کبد خود حس می کنم که گرم می شود، البته رفتم برای سونو و گفتند کبد چرب گرید 2 دارم و باید مراقب باشم. آیا این گرما مربوط به همین کبد چرب است یا نه؟ بنده خود فکر می کنم این گرما در سمت راست از روده است. البته این گرما گاهی هست و گاهی از بین می رود؛ مثلاً وقتی قدم می زنم گرمایی نیست و گاهی که روی شکم دراز می کشم، باز ایجاد می شود. یک بار هم یک ژلوفن خوردم و برای مدتی از بین رفت.
ممنون می شوم که به پرسش بنده هم پاسخ عنایت بفرمایید. بنده صحبت های حضرت عالی را یک بار در تلویزیون دیده بودم و مزاحم شدم. عذرخواهی می کنم.
با تقدیم احترام فراوان
سعید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
در موردیکه فرمودید، یک احساس نا مطلوب است که با گرم شدن یا حس ضربان در ناحیه ممکن است بروز کند ، علل متفاوتی می‌تواند داشته باشد از اضطراب و تنش و عصبانی شدن تا مشکلات گوارشی یا مصرف غذا های چرب و سنگین و کبد چرب
رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای تند و فرآوری شده و فست فودها و معاینات و آزمایشات دوره ای نیز توصیه میشود.

سعید از بندر
سعید از بندر
2 سال قبل

بنده برخلاف تصور، آدم چاقی نیستم و یادم نمی آید که در زندگی جز با کسوف و خسوف، عصبانی شده باشم و برعکس بسیار آرام هستم و در غذاها هم بسیار رعایت می کنم به حکم آیة «الم ینظرالانسان إلی طعامه» و در غذاها و تأثیر آنها بسیار دقت میکنم.اما قبلاً (حدود 15 سال پیش) به دلیل فشار کاری، یک دورة کوتاهی دچار استرس شدم و معده ام گرفتار هلیکوباکتر شده بود که بعد از مصرف امپرازول و پنتاپرازولی به نام سیپلا خوب شد و تا حال هم الحمدلله مشکلی نداشتم و ندارم. اول گفتم شاید دوباره برگشته که بعد از معاینات، دیدم این مسئله نبود. این مدت اخیر هم باز به دلیل دورة فشرده ای در درس و کتاب و دانشگاه که داشتم (بنده مدرس هستم)، این مسئله پیش آمده. در واقع، بنده بعد از ماه رمضان هر سال یک آزمایش کلی می دهم که خدای نکرده مشکلی پیش نیاید. در آزمایش ها هم فقط گفتند که میزان گلبول قرمز و هموگلوبین به ترتیب، 5/89 و 17/1 است و ظاهراً خونم غلیظ شده. در آزمایش سونو هم گفتند کبدم چرب شده که باز بسیاری از پرهیزها را در حال رعایت هستم (هرچند پرهیز نیست، به دلیل علاقه زیادی که دارم، دیگر حقیقتاً فقط نان و پنیر غذایم شده) و در این راستا، هیچ غذای تند، فست فود یا چرب، در طول عمر 40 ساله ام، اصلاً نخورده ام که بخواهم کم یا حذف کنم! (هرچند شاید بندری بودن این شبهه را پیش آورده باشد). این بخش هم که عرض کردم، درد نیست و فقط احساس می کنم که درد می کند، چون وقتی با کتاب سرگرمم و حواسم نیست، مشکلی ایجاد نمیکند، اما بعد از اینکه حواسم به خودم برمیگردد، احساس می کنم سمت راست شکم احساس گرما دارم! حال، وسواس گرفته ام و حساس شده ام یا نه، نمی دانم! به هر حال احساس بیماری نمی کنم، فقط فکرم مشغول است و می خواستم بدانم که آیا راهی برای اطمینان هست یا نه و اگر آزمایش خاصی برای اطمینان از این مورد باید انجام دهم، یا قرص خاصی باید تهیه کنم، یا نزد پزشک خاصی باید بروم، ممنون می شوم که راهنمایی بفرمایید. اینجا که همه متخصصند الحمدلله و هیچ نتیجه ای در هیچ موردی از ایشان نمی توان گرفت! یک نکته هم بگویم و آن اینکه بنده اغلب اوقات در حین مطالعه و یا کار با لب تاپ، روی شکم دراز میکشم و متأسفانه این عادت را از بچگی داشتم! آیا ممکن است این موضوع هم مرتبط باشد؟
عذرخواهی میکنم از زیاده گویی و بسیار سپاس از صبر و شکیبایی حضرت عالی، استاد بزرگوار که امثال ما، به دلیل علم الأبدان و خُلق کریم توأمانی که خداوند به شما عطا فرموده، زیاده گو می شویم. به بزرگی بزگواری خود عفو بفرمایید و خدا به شما خیر دنیا و آخرت عنایت بفرماید.
با تجدید احترام فراوان

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
خوب ، توصیه هایی که در این فضای مجازی ارائه می گردد بصورت کلی است و البته همیشه توصیه میگردد که در صورت احساس عدم بهبودی ، معاینه و بررسی مدارک پزشکی توسط پزشک انجام شود.
در مواردیکه فرمودید نیز معاینه توسط همکاران محترم داخلی توصیه میگردد.

46
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
تماس با ما