پولیپ روده

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم سیما در مورد پولیپ روده مواردی را مطرح کرد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

تومورهای روده از شایع ترین تومورهایی است که در کشور مردم به آن دچار می شوند. از مسائل مهم این است که فرد علامتی ندارد. افرادی که به تومور روده دچار می شود به چهار مرحله تقسیم می شود. در مراحل اولیه ممکن است علامتی نداشته باشند. مواردی دیگر احتمال تومور هست و آنچنان واضح نیست. برای مثال امکان دارد علامت ناشی از IBS باشد.

یک سری از فاکتورها هست که اگر رعایت شود فرد به تومور دچار نمی شود. یک سری از فاکتورها مسبب این امر هستند که نباید مصرف شود و یک سری فاکتورها هست که باید رعایت شود. برای مثال گوشت های قرمز و چربی های حیوانی در روده موجب ایجاد میکروب های بی هوازی می شوند که عاملی مهم برای ایجاد تومور است. مورد دیگر چاقی و کم تجرکی است. سیگار و الکل برای این موارد خطرناک است. IBD می تواند به سرطان روده ختم شود و باید فرد به آن توجه کرد.

خوردن سبزیجات و میوه و ورزش کردن می تواند مفید باشد و کلسیم، ویتامین دی ، منیزیم، ویتامین B6 و البته آسپرین ( البته با مشاوره پزشک ) می تواند در جلوگیری از این سرطان تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که تجویز هر دارویی با توجه به هر فرد متفاوت است و این امر تنها در تخصص پزشک است.

پولیپ ها یک سری از توده های بدون علامت هستند که از تکثیر غیرطبیعی جدار روده بزرگ رشد می کنند و اکثرا بدون علامت هستند. برخی دارای پایه و بدون پایه هستند. جنس، پایه ، اندازه در تشخیص و درمان مهم است. بالای 95 درصد تومور روده در مراحل اولیه بدون علامت است. برخی افراد بیشتر در معرض خطر هستند، IBD، سن بالا، سیروز و …. از جمله این موارد است.

خونریزی به دو دسته تقسیم می شود. اگر در انتهای روده باشد شخص می تواند خون را ببیند و اگر در نواحی عقب تری باشد خون مخفی وجود دارد که باید آزمایش شود و خون مخفی تشخیص داده شود. هموطنان توجه داشته باشند که کولونوسکوپی نسبت به سالهای قبل پیشرفت های شگرفی کرده است و بدون درد و دردسر است. پس از تشخیص پولیپ، پولیپ باید برداشته شود. اگر جایی پولیپ دیده شود به احتمال 30 درصد احتمال دارد پولیپ های دیگری هم باشد و باید کل روده مدنظر قرار گیرد. پس از خارج کردن پولیپ باید پولیپ مورد آزمایش قرار گیرد تا شرایط بیمار مشخص شود.

پولیپ ها دارای انواع هستند. برخی بدخیم هستند و برخی نزدیک به بدخیم و برخی خوش خیم هستند. بر اساس آن پزشک تصمیم می گیرد. برای مثال قسمتی از روده برداشته می شود. برای مثال با لاپاروسکوپی. در 95 درصد موارد پولیپ ها در مرحله ای هستند که پزشک متخصص گوارش در همان کونولوسکوپی می تواند آن را برطرف کند.

نکته مهم تشخیص زودهنگام پولیپ است. برای مثال افراد بالای 50 سال خیلی باید به این موارد حساس باشند.

 

4 8 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
28 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
shadi
shadi
2 ماه قبل

سلام من ۴۹ ساله هستم پارسال به خاطر درد پهلوی چپ به دکتر مراجعه کردم سونوی شکم و لگن و ازمایش کامل خون دادم که مشکلی نبود و دکتر تقاضای کلونوسکوپی کردن در کلونوسکوپی یک پلیپ ادنوم سیسیل به ابعاد ۲/۵ میلی متر دیده شده که این پلیپ برداشته و به پاتولوژی برای بررسی داده شده که ابعاد ۲/۵ میلی متر با دیسپلازی low grade اعلام شد
الان سوال من این است که با توجه به این که تنها یک پلیپ کوچک بوده ایا کولونوسکوپی هر ساله لازم است ؟
در ضمن در بستگان درجه یک سابقه پولیپ و کنسر روده نداشتیم

Last edited 2 ماه قبل by shadi
دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 ماه قبل
Reply to  shadi

با سلام
با توجه به‌ مطالبی که فرموديد و بر اساس آنها و اینکه اگر تنها یک پولیپ بوده است و سابقه خانوادگی نیز منفی بوده است
بر اساس گایدلاین، کولونوسکوپی بعدی ۳ سال بعد توصیه میشود
البته بشرطی که علائم گوارشی نباشد و خون در مدفوع نباشد و خون مخفی نیز منفی باشد.
بهتر اینست که با پزشک معالج که در جریان بیمار هستند مشاوره فرمایید.

مریم
مریم
2 ماه قبل

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار.
من مدت یکسال هست که در ناحیه بالای معده بصورت یک خط افقی از چپ به راست یک حس بی حسی دارم. و در حالت نشسته و دولا شدن مثل یک زن حامله احساس سنگینی میکنم. هیچگونه سوء هاضمه ای و مشکل گوارشی ندارم. پارسال از کبد و پانکراس و کلیه و رحم و … سونو دادم . مشکلی نبود . فقط آندوسکوپی و کولونوسکوپی باید انجام میدادم که ندادم . و امسال مجددا این حس برگشت و الان دو سه ماهه این حالت رو دارم . ممنون میشم اگه یک اشاره ای بکنید و بگین از دستگاه گوارش هست یا عضو دیگری هست که مشکل داره. سپاس

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 ماه قبل
Reply to  مریم

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، امکان التهاب معده یا گاستریت وجود دارد، با توجه به درد طول کشیده پس از معاینه، در صورت تجویز پزشک معالج، انجام‌ آندوسکوپی توصیه میگردد.

ناشناس
ناشناس
3 ماه قبل

دکتر سلام،
یکماه قبل بعداز۳۰دقیقیه پیاده روی پایین شکم سمت چپم دردگرفت وبعدازچنددقیقه ادامه پیاده روی سمت راست پایین شکمم دردگرفت، الان دردم کمتروبهترشده، بادولا وراست شدن احساس خشکی وکمی درددرقسمتهای یادشده دارم،موقعیکه درحمام به حالت دستشویی نشسته ام وسرم رامیشویم فشاربه شکمم میاد،یعنی درحمام حالت ایستاده شکمم راحت تره،بارانندگی بیشترازیک ساعت وفعالیت وکار دردم بیشتراحساس میشه، علت چیه؟ حقیقتن اززحمات شماودست اندرکارانتان تشکرواجرازخدابرایتان دارم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  ناشناس

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد و احساس درد در موقعیت های مختلف
ضمن توصیه به انجام معاینه شکم ، بررسی آزمایشات از جمله آمیلاز و لیپاز و سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی و کیسه صفرا و پانکراس نیز توصیه میگردد.

ناشناس
ناشناس
3 ماه قبل

باسلام مجددخدمت دکتر،باتوجه به جوابی که دربالا فرمودید،سابقتن من مشکل سندروم روده تحریک شده هم دارم که باشیوه مصرف واندازه آب وغذایی که میخورم یبوستم راکنترل میکنم،باتوجه به توضیحی که چندروز قبل دادم واین توضیح، مشکلم چه میتونه باشه؟ خدااجرتان بده، ممنون.۳۶ ساله مذکر ومجردهستم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  ناشناس

با سلام
در مورد اظهار نظر و تشخیص در مورد بیماری، حتما باید معاینه و اخذ شرح حال و مطالعه مدارک پزشکی بیمار صورت گیرد.
در ابتدا مشاوره با پزشک معالج و پیگیری درمان توصیه میگردد.

لادن رضایی فر
لادن رضایی فر
5 ماه قبل

پولیپ روده بادیسپالزی بارگرید پایین همچنین سابقه ختنوادگی کانسر پدر وبرادر که هردو فوت کردن از نوع ادنوم تبلوویوس احنمال عو د مجدد وسرطان هست ایا؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل

با سلام
با توجه به‌ مواردیکه فرموديد، در حال حاضر تنها، پیگیری و آزمایشات دوره ای و تحت نظر پزشک فوق تخصص گوارش بودن توصیه میشود.

ناهید
ناهید
10 ماه قبل

ناهید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  ناهید

با سلام
در خدمت شما هستیم.

مینا غفاری
مینا غفاری
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
من روز شنبه ۱۸ دیماه نوبت پیش دکتر داشتم و برام فیبرواسکن و آندوسکوپی و کولونوسکوپی نوشت که در روز دوشنبه ۲۰ دیماه انجام دادم و برایم دارو نوشت (متوکلوپرامید ۱۰، امپرازول ۲۰، سیتاکسا ۲۰ و دوکسپین ۱۰). از وقتی اینها رو مصرف میکنم کل روز بی‌حال هستم. البته قبل از اینکه پیش دکتر بیام چندین دارو در همین ارتباط مصرف میکردم اما نمیدانم آیا اینها رو هم مصرف کنم یا نه. داروها شامل: سیتریزین، کولیکری ۳۰۰ و Colguard. البته داروهای فشار، تپش قلب، تیروئید و چربی هم مصرف میکنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چکار کنم.
با تشکر فراوان

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
داروها را یک هفته میل بفرمایید سپس قضاوت بفرمایید در مورد میزان احساس بهبودی ، اگر همچنان احساس بی حالی داشتید داروی دوکسپین را میل نفرمایید.
داروهای قبلی را میل نفرمایید و فقط داروهای فشار و قلب و تیرویید و چربی خون را نیز طبق دستور میل فرمایید.

مینا غفاری
مینا غفاری
1 سال قبل

با سلام مجدد و وقت بخیر
باشه حتما. دستتون درد نکنه از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ دادین
ممنونم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
در خدمت شما هستیم.

سمیرا
سمیرا
1 سال قبل

سلام روز بخیر، هرچی تماس میگیرم موفق نمیشم و خط مداوم مشغول هستش

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  سمیرا

با سلام
لطفا مجدد لطف بفرمایید و تماس بگیرید.
در خدمت شما هستیم.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام.وقت بخیر چطور میتونیم نوبت بگیریم.؟واینکه آقای دکتر کولونوسکوپی پزشک دیگه. خودشون میبینن؟بیمار جدید قبول میکنن؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
در خدمت شما هستیم.
آدرس
خیابان گاندی جنوبی ، کوچه دهم پلاک ۳ طبقه اول

شماره تماس
۰۲۱-۸۸۷۷۴۲۵۷
ساعات حضور
روزهای شنبه – یکشنبه – سه شنبه – چهارشنبه
۱۶ الی ۲۰

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
بیماری دارای سیروز کبدی که درحال حاضر پولیپ روده هم درکولونوسکوپی مشاهده شده..درمان پولیپ از چه طریقی می بایست انجام گیرد؟؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
مکان پولیپ که در کدام قسمت روده است و همینطور شکل آن و زخمی بودن پولیپ مهم است. امکان دارد که به روش‌های اندوسکوپیک بتوان پولیپکتومی را انجام داد.
معاینه و بررسی مدارک پزشکی توصیه میشود.

پروین فرخ زاد
پروین فرخ زاد
1 سال قبل

سلام آقای دکتر بابایی در کدام بیمارستان کار میکنند در صبحها

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
در حال حاضر در مطب ، پذیرای مراجعه کنندگان گرامی هستیم.

سعید از بندر
سعید از بندر
1 سال قبل

به نام خدا سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر
خسته نباشید. عذرخواهی میکنم می خواستم پرسشی داشته باشم و آن اینکه علت گرمای زیر کبد چیست؟ بنده مدتی هست که زیر کبد خود حس می کنم که گرم می شود، البته رفتم برای سونو و گفتند کبد چرب گرید 2 دارم و باید مراقب باشم. آیا این گرما مربوط به همین کبد چرب است یا نه؟ بنده خود فکر می کنم این گرما در سمت راست از روده است. البته این گرما گاهی هست و گاهی از بین می رود؛ مثلاً وقتی قدم می زنم گرمایی نیست و گاهی که روی شکم دراز می کشم، باز ایجاد می شود. یک بار هم یک ژلوفن خوردم و برای مدتی از بین رفت.
ممنون می شوم که به پرسش بنده هم پاسخ عنایت بفرمایید. بنده صحبت های حضرت عالی را یک بار در تلویزیون دیده بودم و مزاحم شدم. عذرخواهی می کنم.
با تقدیم احترام فراوان
سعید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
در موردیکه فرمودید، یک احساس نا مطلوب است که با گرم شدن یا حس ضربان در ناحیه ممکن است بروز کند ، علل متفاوتی می‌تواند داشته باشد از اضطراب و تنش و عصبانی شدن تا مشکلات گوارشی یا مصرف غذا های چرب و سنگین و کبد چرب
رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای تند و فرآوری شده و فست فودها و معاینات و آزمایشات دوره ای نیز توصیه میشود.

سعید از بندر
سعید از بندر
1 سال قبل

بنده برخلاف تصور، آدم چاقی نیستم و یادم نمی آید که در زندگی جز با کسوف و خسوف، عصبانی شده باشم و برعکس بسیار آرام هستم و در غذاها هم بسیار رعایت می کنم به حکم آیة «الم ینظرالانسان إلی طعامه» و در غذاها و تأثیر آنها بسیار دقت میکنم.اما قبلاً (حدود 15 سال پیش) به دلیل فشار کاری، یک دورة کوتاهی دچار استرس شدم و معده ام گرفتار هلیکوباکتر شده بود که بعد از مصرف امپرازول و پنتاپرازولی به نام سیپلا خوب شد و تا حال هم الحمدلله مشکلی نداشتم و ندارم. اول گفتم شاید دوباره برگشته که بعد از معاینات، دیدم این مسئله نبود. این مدت اخیر هم باز به دلیل دورة فشرده ای در درس و کتاب و دانشگاه که داشتم (بنده مدرس هستم)، این مسئله پیش آمده. در واقع، بنده بعد از ماه رمضان هر سال یک آزمایش کلی می دهم که خدای نکرده مشکلی پیش نیاید. در آزمایش ها هم فقط گفتند که میزان گلبول قرمز و هموگلوبین به ترتیب، 5/89 و 17/1 است و ظاهراً خونم غلیظ شده. در آزمایش سونو هم گفتند کبدم چرب شده که باز بسیاری از پرهیزها را در حال رعایت هستم (هرچند پرهیز نیست، به دلیل علاقه زیادی که دارم، دیگر حقیقتاً فقط نان و پنیر غذایم شده) و در این راستا، هیچ غذای تند، فست فود یا چرب، در طول عمر 40 ساله ام، اصلاً نخورده ام که بخواهم کم یا حذف کنم! (هرچند شاید بندری بودن این شبهه را پیش آورده باشد). این بخش هم که عرض کردم، درد نیست و فقط احساس می کنم که درد می کند، چون وقتی با کتاب سرگرمم و حواسم نیست، مشکلی ایجاد نمیکند، اما بعد از اینکه حواسم به خودم برمیگردد، احساس می کنم سمت راست شکم احساس گرما دارم! حال، وسواس گرفته ام و حساس شده ام یا نه، نمی دانم! به هر حال احساس بیماری نمی کنم، فقط فکرم مشغول است و می خواستم بدانم که آیا راهی برای اطمینان هست یا نه و اگر آزمایش خاصی برای اطمینان از این مورد باید انجام دهم، یا قرص خاصی باید تهیه کنم، یا نزد پزشک خاصی باید بروم، ممنون می شوم که راهنمایی بفرمایید. اینجا که همه متخصصند الحمدلله و هیچ نتیجه ای در هیچ موردی از ایشان نمی توان گرفت! یک نکته هم بگویم و آن اینکه بنده اغلب اوقات در حین مطالعه و یا کار با لب تاپ، روی شکم دراز میکشم و متأسفانه این عادت را از بچگی داشتم! آیا ممکن است این موضوع هم مرتبط باشد؟
عذرخواهی میکنم از زیاده گویی و بسیار سپاس از صبر و شکیبایی حضرت عالی، استاد بزرگوار که امثال ما، به دلیل علم الأبدان و خُلق کریم توأمانی که خداوند به شما عطا فرموده، زیاده گو می شویم. به بزرگی بزگواری خود عفو بفرمایید و خدا به شما خیر دنیا و آخرت عنایت بفرماید.
با تجدید احترام فراوان

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
خوب ، توصیه هایی که در این فضای مجازی ارائه می گردد بصورت کلی است و البته همیشه توصیه میگردد که در صورت احساس عدم بهبودی ، معاینه و بررسی مدارک پزشکی توسط پزشک انجام شود.
در مواردیکه فرمودید نیز معاینه توسط همکاران محترم داخلی توصیه میگردد.

Call Now Buttonتماس با ما
28
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x