درد های ناحیه شکمی

به گزارش خبرنیوز، دکتر مهران بابایی؛ متخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه در انتهای الوند از شبکه دو سیما در مورد بیماری های ناحیه شکمی توضیحاتی ارائه داد. در ادامه مهم ترین بخش این گفت و گو را می خوانید:

♦علامت هر بیماری درد نیست اما درد یکی از نشانه های مهم بیماری است؛ اگر کسی درد ندارد اما نفخ می کند نشانه یک نوع بیماری است و نباید با این باور که چون دردی ندارد مریضی در بدن وجود ندارد کاملا اشتباه است.

♦هر دردی که پر سر و صدا و شدید تر باشد نیز نشانه ای از بیماری بزرگ و خطرناک نیست، گاهی یک درد خفیف علائم بیماری شدید است.

♦درد های بالای ناف معمولا از معده و لوزالمعده هستند، لوزه المعده عضوی از بدن است و ربطی به معده ندارد، بیماری معده و لوزالمعده دو بیماری جدا هستند که درمان مخصوص خود را دارند، گاهی به اشتباه بیماری لوزالمعده را معده می دانند و دست به خود درمانی می زنند که این کار کاملا غلط است.

♦یکی از نشانه های بیماری های قلبی به خصوص در سنین بالا، درد در بالای ناف است که تنها با نوار قلب مشخص می شود.

♦همه بیماری های معده  نیز دردی در بالای ناف ندارند و گاهی ممکن است بیمار درد را در قسمت های چپ و راست بالای شکم احساس کند، به این نوع درد، دردهای ارجاعی می گویند.

♦اگر درد در قسمت راست و پایین باشد؛ ممکن است آپاندیس، دردهای اندام تناسلی، کلیه، بارداری های نابجا و دردهای چپ پایین؛ بیماری های روده ای، اندام تناسلی و.. است.

♦بیماری های عروقی، عفونت دستگاه گوارش، انسداد روده در بسیاری از موارد با دردهای دور ناف خود را نشان می دهند.

♦گاهی دردهای شکمی ممکن است از بیماری های عصبی همان قسمت باشد، تشخیص پزشک بسیار مهم است، بیماری های زیادی تنها با یک نسخه کوچک کاملا برطرف می شود و نیازی به جراحی و اتاق عمل ندارد.

♦دردهای سنگ کیسه صفرا حتی ممکن است به کتف نیز سرایت کند؛ پس اگر با درد پشت کتف به پزشک مراجعه کردید و با تشخیص سنگ کیسه صفرا مواجه شدید نیازی به تعجب ندارد.

♦بسیاری از بیماری ها به تمام اعضای بدن دسترسی پیدا میکن و همه ارگان ها درگیر می شود.

♦نباید با درد ها مخصوصا در ناحیه شکمی دست به درمان های خانگی زد، زیرا همین بیماری های کوچک با دارو برطرف می شوند اما دیر مراجعه کردن درمان را بی فایده می کند.

♦به دردهای اعضای بدن و شکم بسیاری مهم و هشدار دهنده است زیرا یکی از نشانه های بسیار مهم بیماری ها همین دردها است.

3 15 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
18 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
حجت محمدی
حجت محمدی
8 روز قبل

سلام.من میخواستم از دکتر یه نوبت بگیرم.برج ۱۰ پارسال آندوسکپی کردم و جواب نمونش هم متاپلازی تشخیص دادن.همون پرونده رو بیارم کافیه یا باید دوباره اونجا آندوسکپی مجدد بدم؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
8 روز قبل

با سلام
در ابتدا معاینه توصیه میشود. مدارک پزشکی قبلی را لطفا به همراه داشته باشید.

زهره
زهره
9 روز قبل

آیا بوی بد ادرار ربطی به بیماری سیروز کبد دارد

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
8 روز قبل
Reply to  زهره

با سلام
بله امکان دارد، اما می‌تواند بدلیل عفونت ادراری و … نیز باشد.
معاینه توسط پزشک و انجام آزمایش ادرار در ابتدا توصیه میشود.

روح الله مولوی
روح الله مولوی
12 روز قبل

سلام من مریض دارم خونریزی معده وروده داشت الان معده ش زخم شده وروده اش خونش باکلونوسکوپی بنداومده ولی موقع ادرار خون تازه میادبامدفوع دوباره روده وهموروئید ش رادادن جراح هم دیدولی متاسفانه خون تازه همچنان میادبادستشویی رفتن.ایاشمابیمارستان هم کارمیکنیدمن مریضم راببرم بستری کنم شماویزیتش کنید وتحت نظرشماخوب بشه یابفهمیم تاخون بدنش کامل نرفته تکلیف مکان خونریزی رابفهمیم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 روز قبل

با سلام
خیر ، در مورد بستری بیمارستانی بیمار که فرموديد توصیه به مراجعه به همکاران جراح میگردد.

حاجی زاده
حاجی زاده
12 روز قبل

سلام وقت بخیر
من همسرم نزدیک دوساله گاعی اوقات دلد درد شدیدی میشه و بعد از چند روز مجدد خوب میشه ، از دکتر وفت گرفتیم میخواستم ببینم دکتر بابایی خودشون سونوگرافی وآندوسکوپی هم انجام میدن؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 روز قبل

با سلام
آندوسکوپی بله توسط دکتر انجام می‌شود، اما سونوگرافی در صورت نیاز توسط همکاران محترم رادیولوژیست انجام میگردد.

مهتاب
مهتاب
13 روز قبل

سلام وقت بخیر
آقای دکتر علت خلط خونی چی هست؟
و اینکه عرق هم مدام از پیشونی داشته باشی؟
ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
11 روز قبل
Reply to  مهتاب

با سلام
علل مختلفی می‌تواند داشته باشد از ریفلاکس اسید تا عفونت‌های ریوی و … ، با توجه به تعرق و خلط خونی معاینه توسط پزشک و بررسی آزمایشگاهی و رد TB نیز توصیه میشود.

رضا
رضا
15 روز قبل

سلام آقای دکتر من چندین ساله صبحا آب دهانم تلخ میشه ولی دردی نداشتم دکترای زیادی مراجعه کردم گفتن خود به خودخوب میشه الان یک ماهی هست درد وسوزش در قفسه ی سینم دارم شبیه زخمه میشه راهنمایی کنین ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
15 روز قبل
Reply to  رضا

یا سلام
به نظر میرسد که شما دچار ریفلاکس یا بازگشت اسید معده به مری باشید ، در صورتیکه میفرمایید که مشکل تشدید شده است ، رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای کنسروی و پر ادویه و درمان دارویی در ابتدا توصیه میشود.

مهدی پوینده
مهدی پوینده
29 روز قبل

سلام وقت بخیر. مدت طولانی سنگ های ریز در کلیه دارم .کمی التهاب پروستات وهمینطور درد موضعی و طولانی مدت در سمت راست زیر شکم‌که به بیضه ها هم سرایت می کند گاهی اوقات در سمت چپ اغلب اوقات اول صبح درد زیر شکم‌دارم.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
15 روز قبل

با سلام
در ابتدا معاینه و بررسی از نظر گوارشی نیز توصیه میگردد.

افسانه
افسانه
1 ماه قبل

سلام درد شدید معده و شکم و پشت قفسه سینه داشتم که عفونت تشخیص داده شد دارو مصرف کردم بهتر شدم توی سونوگرافی سنگ هایی در کیسه صفرا دارم یک مقدار درد در پشت قفسه سینه مثل قلنج هنوز هست چیکار باید بکنم؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 ماه قبل
Reply to  افسانه

با سلام
در مورد کیسه صفرای سنگ دار ، معاینه و بررسی آزمایشات خون و کبدی و وضعیت CBD و قطر آن و ضخامت کیسه صفرا در تصمیم گیری مهم است.

حسین
حسین
1 ماه قبل

@tabibtv3 سلام . بنده آقا و 32 سالم هست . حدودا یک سالی هست درد قفسه سینه و معده و دل درد داشتم که مراجعه کردم و آندوسکوپی انجام دادن و گفتن التهاب و باکتری معده دارم . یک ماهی هست تحت درمانم با نکسیوم و فاموتیدین و دومپریدون و قبلش آموکسی و …/ درد معده ام خیلی بهتر شده ولی دل درد خفیف و درد سمت چپ شکمم هنوز مونده . آیا کلونوسکوپی یا آزمایش دیگه ای نیاز هست انجام بدم ؟ برای اطمینان ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 ماه قبل
Reply to  حسین

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد در حال حاضر ادامه درمان دارویی و رعایت نکات تغذیه ای توصیه میگردد.
مطالعه مقاله ریفلاکس که‌ در سايت موجود است نیز توصیه میگردد.

Call Now Buttonتماس با ما
18
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x