همه چیز در مورد کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی (Colonoscopy)  به پزشک این امکان را می دهد که تمام طول روده را مشاهده و ارزیابی کند. در این روش ، مشکلات روده بزرگ شامل سرطان، بافت های ملتهب و وجود زخم و خونریزی شناسایی می شود.

همچنین برای غربالگری سرطان روده بزرگ هم استفاده می شود. در این مقاله به اقدامات قبل از کلونوسکوپی ، مراقبتهای بعد از کلونوسکوپی و هزینه انجام کلونوسکوپی می پردازیم.

آندوسکوپ یا همان کولونوسکوپ لوله ای باریک و بلند دارای خاصیت انعطاف پذیری ، دوربین و منبع نوری است. این لوله از طریق مقعد به داخل روده بزرگ یا کلون می رود و نه تنها باعث می شود پزشک داخل روده را مشاهده کند بلکه این امکان را نیز فراهم می کند که داخل روده را شست و شو داده، و در صورت لزوم مکش و تزریق هوا انجام دهد. همچنین در طول این کار، ممکن است پزشک قسمتی از بافت یا پولیپ را جهت آزمایش‌های بیشتر، نمونه‌ برداری کند.

کولونوسکوپی

چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟

کولونوسکوپی برای آزمایش سرطان روده بزرگ و سایر مشکلات انجام می شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند که:

– علائم سرطان و مشکلات دیگر را جستجو کند.

– علت تغییرات غیر قابل توضیح در عادت های روده را پیدا کند.

– علائم درد یا خونریزی در منطقه شکم را ارزیابی کند.

– دلیلی برای کاهش وزن، یبوست مزمن یا اسهال پیدا کند.

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

پزشکان متخصص، کولونوسکوپی را در بیمارستان ها یا مراکز درمانی انجام میدهند. ابتدا بیمار را بر روی تخت خوابانیده و به آنها آرام بخش تزریق می کنند تا در طول کلونوسکوپی بیمار در آرامش مطلق باشد. سپس لوله را از طریق مقعد وارد راست روده و به آرامی تا روده بزرگ هدایت می کنند.

پزشک برای بهتر دیده شدن داخل روده ممکن است داخل آن مقداری هوا تزریق کند و یا از بیمار بخواهد موقعیت خود را بر روی تخت تغییر دهد.

پزشک با نصب دوربین در سرکولونوسکوپ این امکان را ایجاد می کند که تصاویر مخاط روده بر روی مانیتور قابل مشاهده بوده و در نتیجه به ارزیابی بافت روده می پردازد. زمانی که این لوله به روده کوچک میرسد ، پزشک برای ارزیابی روده بزرگ لوله را به آرامی عقب می کشد و دوباره این کار را انجام می دهد. در طول مسیر کلونوسکوپ، ممکن است پزشک پولیپ های موجود را برداشته و آن ها را برای آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه بفرستد. این پولیپ ها در اکثر مواقع بی ضرر است، ولی بعضی از سرطان های روده ابتدا به شکل پولیپ می باشد. بدین ترتیب پزشکان با از بین بردن آنها ، از سرطان جلوگیری می کنند.

قبل از کولونوسکوپی

 1. در صورت هر گونه سابقه ی بیماری پزشک خود را مطلع سازید.
 2. در صورتی که باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. در صورت هر گونه بیماری مانند بیماری قلبی و ریوی به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. اگر جزء افرادی هستید که نسبت به داروی خاصی آلرژی دارید بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید .
 5. دیابت جزء بیماری هایی محسوب می شود که ممکن است لخته شدن خون را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین بهتر است قبل از کولونوسکوپی به پزشک خود اطلاع دهید تا درصورت نیاز مصرف داروها قطع شود و داروهای جایگزین استفاده کنید .
 6. درصورت استفاده از هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
 7. در بعضی موارد برای انجام کلونوسکوپی لازم است آنتی بیوتیک مصرف کنید .

چگونه برای انجام کولونوسکوپی آماده شویم؟

پزشک برای آماده سازی روده دستورالعمل هایی را به فرد می دهد. باید ۲۴ تا ۷۲ ساعت قبل از عمل رژیم مایعات گرفته شود.

رژیم غذایی معمول روده شامل موارد زیر است:

 • سوپ گوشت یا سبزیجات
 • ژلاتین
 • قهوه ساده یا چای
 • آبمیوه بدون پالپ
 • نوشیدنی های ورزشی
فرد باید از نوشیدن مایعاتی که حاوی رنگ قرمز یا بنفش است نیز، دوری کند.

اگر دارویی مصرف می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل ها) به پزشک خود اطلاع دهید. اگر داروها بر کولونوسکوپی تاثیر بگذارند، پزشک ممکن است مصرف آنها را متوقف کنید. داروهایی مانند رقیق کننده های خون، ویتامین های حاوی آهن و برخی داروهای دیابت در این دسته قرار می گیرند.

پزشک ممکن است شب قبل از عمل یک داروی ملین برای فرد تجویز کند تا روده او تخلیه شو

در طول کولونوسکوپی

در حین کولونوسکوپی، لباس مخصوصی را می پوشید. آرام بخش معمولاً استفاده می شود. در مطب فوق تخصصی دکتر محمد روشنی تزریق آرامبخش ها زیر نظر مستقیم متخصص بیهوشی انجام می شود و بیمار در طول انجام کولونوسکوپی هیچگونه درد و ناراحتی را حس نخواهد کرد.

شما معمولاً لازم است زانوهای خود را به سمت سینه کشیده و جمع کنید. پزشک لوله کولونوسکوپی را در روده شما وارد می کند.

لوله کولونوسکوپی به اندازه کافی برای رسیدن به کل طول روده بزرگ شما بلند است. لوله کولونوسکوپی حاوی یک منبع نور است که به پزشک اجازه می دهد هوا یا دی اکسید کربن را در روده بزرگ شما پمپ کند. هوا یا دی اکسید کربن روده بزرگ را باد می کند ، که این کار باعث می شود نمای بهتری از پوشش روده بزرگ روده ایجاد شود و پزشک روده را با کیفیت بهتری مشاهده کند.

وقتی لوله جابجا می شود یا هوا پمپ شود ، ممکن است احساس گرفتگی شکم یا نفخ کنید. البته اگر بیهوش نباشید.

کولونوسکوپ همچنین حاوی یک دوربین فیلمبرداری ریز در نوک آن است. دوربین تصاویر را به یک مانیتور خارجی می فرستد تا پزشک بتواند قسمت داخلی روده بزرگ شما را مشاهده کند.

پزشک همچنین می تواند وسایلی را از طریق کانال لوله اندوسکوپ وارد کند تا نمونه های بافتی (بیوپسی) گرفته شود و یا پولیپ ها یا نواحی دیگر شامل بافت غیر طبیعی را خارج کند.

کولونوسکوپی به طور معمول حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

بعد از کولونوسکوپی

پس از امتحان ، حدود یک ساعت طول می کشد تا به هوشیاری بازگردید. شما حتما به کسی احتیاج دارید تا شما را به خانه ببرد زیرا ممکن است یک روز طول بکشد تا اثرات کامل آرام بخش را از بین برود. رانندگی نکنید و از انجام امور یا تصمیماتی که نیاز به تفکر و دقت زیاد دارند تا پایان روز بپرهیزید.

اگر پزشک در طول کولونوسکوپی شما پولیپی را برداشته باشد ، ممکن است به شما توصیه کند رژیم غذایی خاصی را به طور موقت مصرف کنید.

ممکن است چند ساعت پس از امتحان احساس نفخ کنید یا گاز از شما خارج شود. این امر طبیعی است. پیاده روی ممکن است به رفع هرگونه ناراحتی کمک کند. البته پیاده روی را وقتی شروع کنید که هوشیار باشید و زمین نخورید.

شما همچنین ممکن است با اولین مدفوع بعد از کولونوسکوپی متوجه مقدار کمی خون شوید. معمولاً این اتفاقی طبیعی است. اگر همچنان در دفعات بعدی مدفوع نیز خون مشاهده کردید یا به لخته خون دیدید و یا در صورت درد مداوم در شکم یا تب حتما سریع با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه این علامت ها بعید است اتفاق بیفتند..

عوارض کلونوسکوپی

 1. عوارض کلونوسکوپی نادر است و معمولا زمانی که توسط پزشکانی که به طور خاص آموزش دیده اند و با تجربه هستند بسیار جزئی می شود .
 2. در صورتی که بیوپسی در محل خونریزی یا برای از بین بردن پولیپ انجام شود خونریزی معمولاً جزئی است و توسط کلونوسکوپ کنترل می شود .و بعد از کولونوسکوپی نیاز به جراحی است .
 3. سوراخ یا پاره شدن دیواره کولون
 4. واکنش نشان دادن به مصرف داروهای آرام بخش و یا تحریک موضعی به وریدی است .
 5. استفراغ
 6. سرگیجه
 7. خونریزی شدید راست روده
 8. سفت شدن شکم
 9. داشتن تب

با توجه به اینکه این عوارض بعد از انجام کولونوسکوپی نادر هستند اما تشخیص زود این عوارض بسیار مهم است و در صورتی که درد شکم ، خونریزی مقعدی ، تب و لرز داشتید بهتر است سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید .

 

نتایج کولونوسکوپی

پزشک شما نتایج مربوط به کولونوسکوپی را بررسی کرده و نتایج را با شما به اشتراک می گذارد. اگر نمونه گیری انجام شده باشد چند روزی را باید منتظر جواب آزمایشگاه بمانید.

نتیجه منفی

اگر پزشک هیچ ناهنجاری در روده بزرگ پیدا نکند، کولونوسکوپی منفی تلقی می شود.

در موارد زیرپزشک ممکن است توصیه کند کولونوسکوپی مجدد انجام دهید:

اگر شما به طور متوسط ​​در معرض سرطان روده بزرگ هستید – به جز سن، هیچ عامل خطر سرطان روده بزرگ وجود ندارید 10 بعد لازم است کولونوسکوپی شوید.

اگر سابقه پولیپ در مراحل قبلی کولونوسکوپی را دارید 5 سال بعد باید تکرار شود.

اگر مدفوع باقیمانده در روده بزرگ وجود داشته باشد و مانع مشاهده دقیق روده شود هرچه زود تر با نظر پزشک باید کولونوسکوپی مجدد انجام شود و عملیات پاکسازی روده را این بار دقیق تر در منزل انجام دهید.

در برخی بیماری ها و شرایط لازم است کولونوسکوپی در اسرع وقت و زود تر از زمان تعیین شده انجام شود. به همین دلیل در رابطه با نوبت بعدی کولونوسکوپی با پزشک صحبت کنید.

 

نتیجه مثبت

در صورت یافتن هرگونه پولیپ یا بافت غیر طبیعی در روده بزرگ، کولونوسکوپی مثبت تلقی می شود.

اکثر پولیپ ها سرطانی نیستند، اما برخی از آنها ممکن است سرطانی باشند. پولیپهایی که در طول کولونوسکوپی برداشته می شوند ، برای آزمایش این که آیا آنها سرطانی، پیش سرطانی یا غیر سرطانی هستند، به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

بسته به اندازه و تعداد پولیپ ها، ممکن است در آینده شما نیاز به یک کولونوسکوپی مجدد داشته باشید تا پزشک به دنبال پولیپ های بیشتری باشد.

در صورت وجود شرایط زیر پزشک، کولونوسکوپی دیگری را زودتر توصیه می کند:

 • بیش از دو پولیپ
 • پولیپ بزرگ – بزرگتر از 0.4 اینچ (1 سانتی متر)
 • پولیپ ها و همچنین مدفوع باقیمانده در روده بزرگ که از معاینه کامل روده بزرگ جلوگیری می کند
 • پولیپ هایی که خصوصیات سلولی خاصی دارند و خطر ابتلا به سرطان آینده را نشان می دهد
 • پولیپ سرطانی

اگر شما پولیپ یا بافت غیر طبیعی دیگری دارید که در طول کولونوسکوپی قابل برداشتن نیست، پزشک شما ممکن است معاینه مکرر را با جراح گوارش که تخصص خاصی در جراحی دارد، توصیه کند.

می توانید نظرات و سوالات خودتان را با ما در میان بگذارید

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش ، کبد و مجاری صفراوی

 

 

 

 

4.2 31 رای ها
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
110 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
زهره
زهره
16 روز قبل

سلام وقت بخیر. بنده بعد ابتلا به آنفلوآنزا و مصرف دارو و آزیتروماسین ، شیاف مسکن و قرص تب بر و..‌‌دچار دل درد و اسهال شدم. البته قبلش هم برای اجابت مزاج اذیت بودم و باید با زور و فشار زیاد دفع انجام میشد. بعد این قضایا مقداری خون روشن بعد دفع دیدم. آزمایش خون مخفی دادم یک مرتبه. منفی بود. آزمایش خون هم دادم همه ی موارد نرمال بود. آلکسی ژل مصرف کردم . مدفوعم نرم شد و بدون زور زدن و اذیت شدن مدفوعم دفع شد. ولی اطراف مقعذم زخم هست. و ترشحات هنگام دفع بیرون می آید. بنظرتون لازم هست کولونوسکوپی انجام بدم؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
16 روز قبل
Reply to  زهره

با سلام
با توجه به‌ مواردیکه فرمودید ،بررسی علت وجود خون در مدفوع توصیه میشود. از جمله دلایل آن میتواند وجود هموروئید، زخم ها ، پولیپ ها یا ضايعات خوش خیم و بد خیم دیواره دستگاه گوارش باشد.
ممکن است برای تشخیص صحیح از کولونوسکوپی نیز کمک گرفته شود.
اما در مورد شما، در ابتدا معاینه ، بخصوص ناحیه آنال و اخذ شرح حال پزشکی و مطالعه مدارک پزشکی شما توصیه میشود ، سپس با رسیدن به تشخیص صحیح، درمان مناسب پیشنهاد می گردد.

محمد
محمد
22 روز قبل

سلام و خسته نباشید به شما ممنون میشم جواب نمونه برداری کولونوسکوپی را تفسیر کنید

Source of specimen:
Rectum mucosa
Gross Examination:
Specimen received in formalin consist of 4 tiny fragments of creamy soft tissue totally M:0.4*0.3*0.2
SOS: 4/1 E. Total
Microscopic Examination:
Serial sections show neoplasic lesion with glandular pattern lined by atypical columnar epithelium and
fibrotic stroma
Diagnosis/Impression:
Endoscopic rectum mucosal biopsy:
-Adenocarcmoma
-Well differentiated

Last edited 22 روز قبل by محمد
دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
22 روز قبل
Reply to  محمد

با سلام
نتیجه و گزارش پاتولوژی نمونه برداری شده از بیمار باید با حفظ محرمانگی و توسط پزشک معالج بیمار که در جریان شرح حال و روندهای تشخیصی بیمار است ، تفسیر و به بیمار اعلام شود و سپس پلان های درمانی به ایشان ارائه شود.
مطلبی که ارسال فرموديد مربوط به نمونه برداری بافتی حین انجام کولونوسکوپی است که نمونه برداشته شده از راست روده یا رکتوم بیمار حتما نیازمند مراجعه بیمار به پزشک معالج و شروع درمان زودهنگام به فوریت است.

mehdi
mehdi
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر من یه بار کولونوسکوپی دادم خون در مدفوع داشتم دکتر گفت آنتی فیشر داری.دوباره رفتم پیشش.چند وقت بعد گفتم بعضی وقت ها بعد از مدفوع خونریزی دارم.گفت مال آنال فیشر هست.حالا به نظرتون نیازی هست برای اطمینان کولونوسکوپی رو تکرار کنم؟
اصلا چه وقت هایی کولونوسکوپی رو تکرار میکنن؟
من ۳۸ ساله مرد

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 ماه قبل
Reply to  mehdi

با سلام
با توجه به‌ مواردیکه فرمودید ،بررسی علت وجود خون در مدفوع توصیه میشود. از جمله دلایل آن میتواند وجود هموروئید، زخم ها ، پولیپ ها یا ضايعات خوش خیم و بد خیم دیواره دستگاه گوارش باشد.
کولونوسکوپی برای بررسی و مطالعه کامل تمام قسمتهای روده بزرگ و انتهای روده باریک استفاده میشود، در موارد دیگر می‌توان از روشهای دیگر بررسی محدود مثل سیگموییدسکوپی یا رکتوسکوپی ، آندوسکوپی و … بهره گرفت.
یکی از دلایل فیشر ، مشکلات اجابت مزاج و یبوست می باشد
در مورد شما، در صورت عدم احساس بهبودی با درمانهای انجام شده ، در ابتدا معاینه ، بخصوص ناحیه آنال و اخذ شرح حال پزشکی و مطالعه مدارک پزشکی شما بخصوص کولونوسکوپی انجام شده توصیه میشود ، سپس با رسیدن به تشخیص صحیح، درمان مناسب پیشنهاد می گردد.

Ali
Ali
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید میخاستم بپرسم که کولونسکپی رابطه از مقعد یا اسپرم در مقعد را نشون میده

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 ماه قبل
Reply to  Ali

با سلام
بدلیل اینکه قبل از انجام‌ کولونوسکوپی، به بیمار آمادگی روده ها داده می‌شود و با ملین داخل روده ها پاکسازی میشود. وجود اسپرم مشخص نمیشود.
اما در صورت وجود رابطه مقعدی متعدد ، امکان مشاهده تغییرات دراسفنگتر آنال وجود دارد.

مهنا
مهنا
3 ماه قبل

سلام
من یک سال پیش همین موقع ها در حالی که کاملا سالم بودم شبش لرز گرفتم و فرداش دچار حالت تهوع و بی اشتهایی شدم ولی دکتر یه چند تا قرص داد موقتا تا چند ماهش خوب بودم البته پاییز سال پیش دوباره علائم شروع شد حالت تهوع و بی اشتهایی لرز و اینا و تا چند ماه ادامه داشت یه دکتر که گفت هلیکوباکتر داری و درمانی شروع کردم اما اشتهام خیلی کم شده بود و گوارشم و غذام معمولی نبود یه دکتر دیگه که رفتم آندوسکوپی انجام دادم و گفتن زخم معده دارم و درمان زخم معده هم انجام دادم بهار اینا حالم بهتر شد اشتهام کم کم حوب شد ولی باز هم یسری علائم داشتم که گفتن روده تحریک پذیر دارم تا یک ماه پیش اشتهام تقریبا خوب بود اما علائم داشتم و یک ماه پیش پدربزرگم و مادربزرگم فوت کردن و من یه هفته بعد از این اتفاق دوباره به حالت یک سال پیش برگشتم و اشتهام رفته و غذا رو موقع خوردن حتی گرسنه باشه یهو دیگه نمیتونم بخورم و بعضی موقع ها لرز میگیرم بخصوص بعداز شام و حالت تهوع هم گاهی اوقات دارم غذامم در حد یوی دوقاشق اگه اذیتم نکنه بعد اینکه من ۱۵ سالمه و سه هفتس اینجوری موندم خواستم بدونم اینها ممکنه از چی باشه؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  مهنا

با سلام
با توجه به مواردیکه فرموديد می بایست مدارک پزشکی شما دقیق مطالعه گردد.

اینکه نتیجه واقعی وجود یا عدم وجود میکروب معده چیست

آیا واقعا زخمی در معده وجود دارد و در صورت وجود نتیجه نمونه برداری و پاتولوژی آن چیست

البته بیشتر به نظر میرسد که اضطراب و استرس و تنش بیشترین نقش را در ناراحتی های گوارشی که فرموديد داشته باشد
اما همانطورکه اشاره گردید با توجه به عدم احساس بهبودی با درمانهای انجام شده، حتما در ابتدا معاینه و مطالعه مدارک پزشکی شما توصیه میگردد.

علی
علی
3 ماه قبل

سلام و وقت بخیر
من ۲۳ سالمه و چند سالی هست جسارتا دچار یبوست مزمن هستم
قبلا شاید هر هفته ۱ یا ۲ بار دفع داشتم، اما چند ماه پیش برام تبدیل به معضل شد و گفتم باید برم دکتر
ابتدا مراجعه کردم به دکتر متخصص داخلی برای من سونوگرافی نوشتن و گفتن چیز مشکوکی نیست و یکسری دارو نوشت مثل لانزوپرازول۳۰، موتیلوور دومپریدون، مترانیدازول و مداتیدین.
بعد مصرف تقریبا میشه گفت خوب شدم و هر دو روز دفع داشتم اما باز احساس تخلیه کامل نمی‌کردم
دکترم رو عوض کردم و برام آزمایش خون نوشتن و همه‌چیز نرمال بود
و داروی فمی لاکت، پسیلیوم،تریفالا و لانزو ۱۵ تجویز کردن
اما باز احساس دفع کامل نمی‌کردم
بعدش برام ترانزیت کولون تایم نوشتن یا همون ctt و نتیجه اش نرمال بود یعنی۲۴ مارکر همگی دفع شده بودن و همون دارو هارو تکرار کردن مجددا
می‌خوام بدونم من که احساس تخلیه کامل نمیکنم یا اینکه مثل الان مجددا چند روزی هست که با مصرف دارو ها باز دفع نکردم چیکار باید بکنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید 🌹

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  علی

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد و بررسی های انجام شده که نرمال بوده است و CTT نیز نرمال است ، و با درمانهای انجام شده احساس بهبودی ندارید ، در ابتدا باید مشخص شود که دلیل احساس دفع ناکامل شما چیست

بسیاری موارد این احساس یک واقعیت فیزیکی نیست و در واقع مواد دفعی بصورت کامل از روده بزرگ خارج شده اند ، اما خیلی دلایل مثل مشکلات عصبی یا در معرض اضطراب و استرس دائمی بودن یا تغییرات هورمونی یا الکترولیتی و … می‌تواند علت آن باشد.

بنابراین مهمترین مطلب رسیدن به تشخیص صحیح است ، سپس بر اساس آن تشخیص، درمان متناسب تجویز میگردد.

علی
علی
3 ماه قبل

سلام مجدد
من همون حسی رو در مورد دفع ناکامل دارم که قبل از دفع هم دارمش
بخاطر همین میگم دفع کامل صورت نگرفته
علاوه بر اون جسارتا میزان حجم مدفوع با غذا های خورده شده اصلا تطابقی نداره
با این اوصاف یعنی هم احساس دفع ناکامل و هم اینکه میبینیم چند روز میگذره و من دفع ندارم یا با سختی و مشکل هست چه کاری باید انجام داد؟
آیا جز ctt آزمایش دیگه ای هستش که من انجام بدم؟
آیا نیازه کولونوسکوپی انجام بشه؟
ممنون میشم پاسخ بدین

Last edited 3 ماه قبل by علی
دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل
Reply to  علی

با سلام
بله همانطورکه قبلا اشاره گردید، برای رسیدن به تشخیص صحیح ابتدا معاینه و اخذ شرح حال کامل پزشکی و مطالعه مدارک پزشکی قبلی بیمار انجام می‌شود و سپس در صورت نیاز از بررسی های بیشتر تصویربرداری و آزمايشگاهی استفاده می‌شود.

مرتضی آزادی
مرتضی آزادی
3 ماه قبل

4 mm sessile polypectomy was performed این نتيجه کولونوسکوپی که امروز انجام شده و به آزمایشگاه بردم ممنون میشم اگر پاسخ بدید.

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
3 ماه قبل

با سلام
پولیپ های sessile بدون پایه هستند و تشخیص و برداشتن آنها سخت تر است ، حالا که پولیپ مشخص شده است و برداشته شده است ، مهمترین مسئله نتیجه پاتولوژی و مشخص شدن نوع پولیپ است تا بر اساس آن درمان متناسب تجویز گردد.
بررسی سابقه خانوادگی از نظر پولیپ و بدخیمی نیز مهم است.

زهره
زهره
4 ماه قبل

با سلام خانمی ۴۰ ساله هستم دو ماهی هست که رنگ مدفوع سیاه شده و در آزمایش دفع گلوبول قرمز دیده شده یک ماه پیش هم به مدت چهار روز درد شدید در ناحیه زیر دنده سمت راست داشتم
دکتر گوارش آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام دادن و نمونه ای هم برای آزمایشگاه فرستادن. امروز بنده سی تی اسکن لگنی و شکمی رو به دستور پزشک انجام دادم. میخواستم بپرسم سی تی اسکن برای چه انجام شده؟
چون تا آماده شدن جواب ها از استرس خوابم نمیبره

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  زهره

با سلام
وجود خون در مدفوع بخصوص بصورت ملنا یا مدفوع سیاه حتما نیاز به بررسی دارد.
نتیجه آندوسکوپی و نمونه برداری احتمالی بسیار مهم است و انجام سی تی اسکن با توجه به یافته های پزشک معالج از معاینات و یافته های اندوسکوپیک تجویز شده است.
جهت اظهار نظر دقیق معاینه و مطالعه مدارک پزشکی بیمار حتما لازم است.

Moolan
Moolan
4 ماه قبل

سلام..خانم ۴۰ ساله هستم..از چهار سال پیش بعد از برداشتن کیسه صفرا دچار اسهال و بیرون رویهای مکرر شدم..یک سال و نیم پیش کولونوسکوپی و آزمایشهای کامل رو انجام دادم که مشکلی نداشت..حدود یک سال هست که هر از چند گاهی کلیسترامین استفاده میکنم که وقتی قطع بشه باز علایم دل پیچه و بیرون رویها برمیگرده..الان ۳ روز هست که به همراه دفع خون رقیق و روشن میبینم با اینکه یبوست ندارم…چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟ و آیا با وجود سالم بودن کولونوسکوپی یک سال و نیم پیش باز هم نیاز به تکرار هست ؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  Moolan

با سلام
وجود خون در مدفوع یا هنگام دفع یا پس از دفع بسیار مهم است و حتما باید بررسی گردد.
در ابتدا معاینه ناحیه آنال و کانال آنال و سپس در صورت لزوم بررسی بیشتر دستگاه گوارش انجام گردد.
می‌تواند علت هموروئید یا یک زخم در ناحیه آنال باشد ،
در مورد وجود خون در هنگام دفع حتما بررسی توسط پزشک توصیه میشود
همانطورکه اشاره گردید ، در این زمینه معاینه بسیار بسیار مهم و کمک کننده است. پس از یافته های معاینه و شرح حال و مطالعه مدارک پزشکی در صورت نیاز به بررسی بیشتر شاید نیاز به انجام کولونوسکوپی باشد.

Moolan
Moolan
4 ماه قبل

سلام..من خانمی ۴۰ ساله هستم که ۴ سال پیش بعد از برداشتن کیسه صفرا دچار اسهال و بیرون رویهای مکرر شدم یک سال و نیم پیش کولونوسکوپی و آزمایشهای کامل رو انجام دادم و مشکلی نداشتم تقریبا یک سالی هست که هر از چند گاهی پودر کلیسترامین برای اسهال استفاده میکنم که جوابگو هست..الان به مدت سه روز هست که خون شفاف و رقیق در هنگام دفع میبینم با اینکه یبوست هم ندارم…آیا با توجه به اینکه یک سال و نیم پیش کولونوسکوپی انجام دادم باز هم نیاز به تکرار هست؟در خانواده هم سابقه زخم روده داریم…
بعد از چند روز خونریزی لازم هست به دکتر مراجعه کنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  Moolan

با سلام
وجود خون در مدفوع یا هنگام دفع یا پس از دفع بسیار مهم است و حتما باید بررسی گردد.
در ابتدا معاینه ناحیه آنال و کانال آنال و سپس در صورت لزوم بررسی بیشتر دستگاه گوارش انجام گردد.
می‌تواند علت هموروئید یا یک زخم در ناحیه آنال باشد ،
در مورد وجود خون در هنگام دفع حتما بررسی توسط پزشک توصیه میشود
همانطورکه اشاره گردید ، در این زمینه معاینه بسیار بسیار مهم و کمک کننده است. پس از یافته های معاینه و شرح حال و مطالعه مدارک پزشکی در صورت نیاز به بررسی بیشتر شاید نیاز به انجام کولونوسکوپی باشد.

محیا
محیا
4 ماه قبل

سلام برای مادر من کولونوسکوپی انجام دادن در بیمارستان 5روز پیش -بعدش زیر شکم سفت و دردناک شد.الان سفتی زیر شکم بر طرف شده اما بسیار قرمز و گرم هست و دکتر انتی بیوتیک به ایشان تزریق می کند.این مشکل چیه که دکتر به ما چیزی نمی گه و میگه در حال بررسی است و تحت کنترل !! لطفا راهنمایی کنید.بسیار نگرانم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  محیا

با سلام
پس از کولونوسکوپی ممکن است که درد شکمی برای بیمار بوجود بیاید معمولا با درمان دارویی مشکل رو به بهبودی ميرود.

محیا
محیا
4 ماه قبل

سپاس فراوان

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  محیا

با سلام
در خدمت شما هستیم.

نرگس
نرگس
4 ماه قبل

سلام
من یک روزه کولونوسکوپی انجام دادم الان زیر شکمم ورم کرده ویکم هم درد میکنه،میخواستم بدونم عادیه یانه
ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  نرگس

با سلام
در موردیکه فرمودید، در صورتیکه درد کم باشد و افزایش نیابد و تحمل گوارشی خوردن مواد غذایی و دفع گاز و مدفوع نیز وجود داشته باشد، در حال حاضر جای نگرانی نیست.
اما در صورت تغییر علائم، حتما معاینه شکم توسط پزشک انجام گردد.

نرگس
نرگس
4 ماه قبل

ممنون از پاسخگوییتون🙏

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل
Reply to  نرگس

با سلام
در خدمت شما هستیم.

ابوالحسن جنگ آور
ابوالحسن جنگ آور
4 ماه قبل

با سلام بنده کولونوسکوپی انجام دادم و دکتر همه چیز رو نرمال اعلام کرد و گفت هیچ مکلی ندارید همچنین نمونه از روده به آزمایش فرستاد ایا جای نگرانی می باشد یا خیر . ممنون میشم راهنمایی بفرمائید .

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل

با سلام
لطفا پیگیر نتیجه آزمایش باشید تا پس از آماده شدن نتیجه بررسی شود که آیا نیاز به درمانی هست یا خیر.

ابوالحسن جنگ آور
ابوالحسن جنگ آور
4 ماه قبل

با سلام جواب آزمایش رو گرفتم و گفتن که هلیکوباکتر پیلوری در معده مشاهده شده و یا گاستریت مزمن و خفیف . خواستم ببینم با دارو این قضیه حل میشه یا خیر ؟؟؟؟ ممنون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
4 ماه قبل

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد در مورد درمان میکروب معده درمان های دارویی متناسب وجود دارد. پس ار تایید وجود آلودگی معده به میکروب معده H.Pylori، پزشک معالج از خط اول درمان میکروب معده استفاده می‌کند.
در حین دوره درمان دارویی و پس از آن رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و مصرف غذاهای کنسروی و پر ادویه و نوشابه‌های گازدار و دخانیات و استرس نیز بشود.
دوره درمان دارویی ۲ هفته است و رعایت نکات تغذیه ای مهم است ، غذاها بصورت بخار پز و آب پز با حداقل ادویه که محرک معده نباشند استفاده گردند.
تست تنفسی UBT در مورد مشخص شدن بهبودی میکروب معده پس از اتمام درمان دارویی، کمک کننده است. بنابراین ابتدا بررسی انجام شود که میکروب معده درمان شده است یا خیر و سپس در صورت شکست درمان، از داروهای خط دوم درمان که متفاوت با درمان خط اول است استفاده می شود.
پس از درمان میکروب معده نیز نیاز هست که هم رعایت نکات تغدیه ای بشود و هم دارو از جمله داروی آنتی اسید مصرف شود زیرا التهاب معده زمان زیادی نیاز دارد که بهبود یابد. بنابراین درمان دارویی متناسب میکروب معده H.Pylori نیز در بهبودی بسیار مهم است.

Vahid
Vahid
5 ماه قبل

با سلام ، بنده حدودا ۵۰ روز پسش عمل هموردئید با لیزر انجام دادم ، آیا میتونم حالا کولونسکوپی کنم ؟؟؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 ماه قبل
Reply to  Vahid

با سلام
بله ، در صورت وجود لزوم پزشکی و تجویز پزشک معالج و نبود منع پزشکی ، درمان هموروئید منعی برای انجام کولونوسکوپی نمی باشد.

نیما
نیما
5 ماه قبل

سلام دکتر بنده 5 ماه خون در مدفوعم بود با هر بار اجابت مزاج و رفتم کولونوسکوپی در حین کولونوسکوپی چون رودم زخم بود خیلی اذیت شدم و نمونه برداری انجام شد می خوام بدونم ایا خون ریزی برا زخم ها بوده یا نه و اینکه چون من از قبلم خون ریزی داشتم چطور بفهمم خون داخل مدفوعم عارضه کولونوسکوپی هست یا همون خون مال زخماس ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 ماه قبل
Reply to  نیما

با سلام
خون داخل دستگاه گوارش می‌تواند علل مختلفی داشته باشد معاینات و آزمایشات و بررسی های انجام شده می‌تواند در این افتراق کمک کند و به تشخیص صحیح کمک کند.
آزمایشات خون مخفی و کالپروتکتین مدفوع ، معاینه آنال و نتیجه کولونوسکوپی و بررسی روند درمان بسیار کمک کننده هستند.

نیما
نیما
5 ماه قبل

دکتر الان تا نتیجه کولونوسکوپی هیچ کاری نکنم ؟ چون خون بیشتر شده نسبت به ۵ ماه قبل رژیم غذایی چیزی لازم نیست تا حصول نتیجه ازمایش؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 ماه قبل
Reply to  نیما

با سلام
در صورت افزایش خونریزی و باتوجه به میزان افت هموگلوبین نیاز به پاسخ درمانی متناسب توسط پزشک معالج می باشد.

لیلا
لیلا
6 ماه قبل

سلام سمت چپم درد کرد دکتر اسکن نوشت با اسکن تشخیص دادن روده مو باید عمل کنن دکتر گفت عمل نکنی روده شما سوراخ می‌شه الان من اصلا درد ندارم
خوب شدم آیا باید حتما عمل کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  لیلا

با سلام
در موردیکه فرمودید ، حتما باید معاینه و اخذ شرح حال و مطالعه مدارک پزشکی شما انجام شود تا بتوان نظر داد. بخصوص مسائل مهمی مثل جراحی.
جهت اظهار نظر دقیق در مورد نوع درمان ، معاینه و مطالعه مدارک پزشکی بیمار در ابتدا توصیه میگردد.

سپهر
سپهر
6 ماه قبل

سلام و وقت بخیر
من دیروز کولونوسکوپی کردم. امروز متوجه مقداری لکه در لباس زیرم شدم. آیا بی احتیاری یا نشتی بعد از کولونوسکوپی طبیعیست؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  سپهر

با سلام
بله ، اما در صورت وجود ترشحات خونی پس از ۴۸ ساعت با پزشک معالج مشورت فرمایید.

arash
arash
6 ماه قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید مادر بنده بعد انجام کونولوسکوپی و آندوسکوپی الان 5 روزه شکمش کار نکرده یعنی اجابت مزاج نداشته میشه بپرسم علتش چیه

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  arash

با سلام
نتیجه آندوسکوپی و کولونوسکوپی مهم است ، با مشورت با پزشک معالج، می‌توانید از همان پودر ملین استفاده فرمایید.

مصطفی
مصطفی
6 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید خدمت پزشک محترم،فردی که اسهال مزمن داره نمونه برداری حین کولونوسکوپی به چه منظور انجام می گیرد؟اگه ممکنه کمی تخصصی تر پاسخ بدین ممنون میشم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  مصطفی

با سلام
با توجه به وجود اسهال طول کشیده یا مزمن ، در ابتدا می بایست علت آن مشخص گردد ، نمونه برداری یا بیوپسی از روده یکی از روش های کمک کننده جهت مشخص شدن علت آن هست.
علل متفاوتی برای آن وجود دارد از علل عفونی و میکروبی تا اضطراب و ناراحتی های عصبی ،مصرف داروها ، مشکلات دستگاه گوارش مثل مشکلات پانکراس ، بیماری سلیاک ، سندروم روده تحریک پذیر و ‌…
بنابراين حال حاضر پیگیری نتیجه پاتولوژی توصیه میگردد.

Hna
Hna
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من امروز کلونوسکپی دارم پریود شدم یه دفعه به نظرتون مشکلی ایجاد میکنه ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  Hna

با سلام
خیر ، اما اگر احساس می کنید که آمادگی انجام آن را ندارید میتوانید با پزشک معالج در مورد انجام کولونوسکوپی به هفته آینده مشورت بفرمایید.

فاطمه
فاطمه
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر.
من فردا وقت کولونوسکوپی و آندوسکوپی دارم، امروز دارو هایی که گفته بودن رو استفاده کردم منتهی اشتباها پودر رو به جای ۴ لیوان آب در ۸ لیوان آب حل و مصرف کردم، این مسئله مشکلی برای کولونوسکوپی به وجود نمیاره؟
یه نکته دیگه اینکه بعد از مصرف دارو ها به شدت دچار سردرد و سرگیجه شدم این طبیعیه؟ باید چیکار کنم که رفع شه؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
6 ماه قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
خیر اشکالی ندارد اما میزان مایعات زیادی وارد بدن شما شده است و می‌تواند علت سرگیجه شما نیز باشد ، در صورت عدم بهبودی میتوانبد از یک شربت لیموناد خانگی با قند کم استفاده فرمایید.

محمد
محمد
7 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من مادرم مقدار کمی کم خونی دارن و یکی از رگ های قلبشونم فنر گذاشتن و سابقه فشار خون بالا دارند چند وقتیه معده نفخ میکنن و سر دلشون ورم کرده رفتیم دکتر داخلی گفتن فردا باید آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام بدن اما بخاطر مریضی قلبشون و…ما خیلی می‌ترسیم به دکتر داخلی گفتم مشکلی پیش نمیاد گفتن انشالله که پیش نمیاد اگه حین کولونوسکوپی حالشون بد بشه یا بعدش روده مشکل دار بشه ما چیکار کنیم مخصوصا با بیهوشی که انجام میدن لطفاً راهنمایی کنین ما خیلی می‌ترسیم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  محمد

با سلام
با توجه به مشکلات گوارشی و کم خونی بررسی درون بینی دستگاه گوارش ایشان کار خوبی است ، اما با توجه به مشکلات قلبی ایشان حتما بررسی آندوسکوپیک و کولونوسکوپیک باید در بیمارستان و پس از انجام مشاوره های قلب و بیهوشی انجام گردد.

مهسا
مهسا
7 ماه قبل

سلام آقای دکتر ؛
من فردا نه و نیم صبح تو بیمارستان نوبت کولونوسکوپی دارم‌ ساعت ۱۱ شب من پادرد و شکم درد شدیدی گرفتم یک عدد قرص ایبوپروفن خوردم حالا استرس گرفتم نمیدونم دکتر چی میگه من دو روزه هیچی نخوردم و داروها رو مصرف کردم میترسم به دکتر بگم ایبو خوردم بگن یه نوبت دیگه بیا این دو روز خیلی عذاب کشیدم به نظر شما اگه کسی قرص ایبو خورده باشه کولونوسکوپی انجام نمیشه واسش ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  مهسا

با سلام
این دارو میتواند باعث تشدید التهاب معده و روده گردد.
خیر ، کولونوسکوپی شما کنسل نمی‌گردد. اما مصرف دارو را به اطلاع پزشک معالج برسانید.

صوفیا
صوفیا
7 ماه قبل

سلام روزتون بخیر ببخشید جواب پاتولوژی رو کجا باید بفرستم؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  صوفیا

با سلام
میتوانید نتیجه پاتولوژی را در همین فضای مجازی از طریق قسمت ضمیمه ارسال فرمایید یا
با مطب با سرکار خانم امینی صحبت فرمایید و بفرمایید که از طریق سایت راهنمایی شده اید برای ارسال نتیجه پاتولوژی.

ابراهیم عبداللهی
ابراهیم عبداللهی
7 ماه قبل

با سلام و عرض ادب خدمت شما ، عرض کنم که مادر بنده ۷۱ سال سن دارند و درست بعد از تزریق سه دوز واکسن های کرونا (سینوفارم) در سال ۱۴۰۰ ، ذخیره آهن خونشون کم کم شروع کرد به پایین آمدن درحالی که از حدود ۷۰ رسید به ۷ با ذکر این نکته که علائمی مثل سرگیجه و کمی رنگ پریدگی هم دارند و اشتهاشون هم کم شده البته سایر فاکتورهای خونی ایشون خوب بوده و فاکتورهای کبدی هم مناسب بوده ، دل درد و اسهال و استفراغ هم نداشتند فقط کمی سردلشون و سینه ایشون درد میگیره که حتی اکو هم انجام دادند مشکل قلبی مشاهده نشده… حالا با این تفاسیر لازم هستش که مادر بنده کولونوسکوپی انجام بدهند دکتر داخلی برای ایشون این مورد رو تجویز کردند ، میترسم اگر مشکلی هم نباشد با انجام کولونوسکوپی یک اشکالی بوجود بیاد ، لطف میکنید که پاسخ میدهید با تشکر 🌼🙏🏼

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، کم خونی در افراد مسن بسیار بسیار مهم است و می بایست علت آن مشخص گردد. یکی از قسمت‌هایی که باید بررسی گردد دستگاه گوارش است.نتیجه آزمایش خون مخفی در مدفوع نیز مهم است و سپس بررسی دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی به روش آندوسکوپی و کولونوسکوپی توصیه میگردد.
میتوانید این بررسی ها را در مراکز گوارش مجهز و همراه با بیهوشی و مانیتورینگ قلبی برای ایشان انجام فرمایید.

Pezhman
Pezhman
7 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید
من ۲ماهی هست که مشکل یبوست دارم به پزشک مراجعه کردم خیلی کوتاه برای من عمل کولونوسکوپی تجویز کردن، در صورتی که من فقط مشکل بواسیر دارم و قسمت مقعد خون ریزی خیلی کمی دارم، آیا به کولونوسکوپی نیاز هست؟
در صورت عدم انجام این عمل و مصرف دارو مشکل حل خواهد شد؟
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  Pezhman

با سلام
با توجه به‌ مواردیکه فرمودید ،
مصرف مایعات و فیبرها و سبزیجات پخته و داشتن تحرک بدنی کمک کننده است.
با توجه به دفع خون حین اجابت مزاج، حتما معاینه ناحیه آنال توسط پزشک توصیه میشود. و می بایست علت یبوست مشخص شود.
کنترل یبوست و البته گرید هموروئید شما بسیار مهم است.
در ابتدا توصیه میشود که معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما انجام گردد تا از تشخیص صحیح مطمئن شویم و سپس در صورت لزوم از پاراکلینیک مثل کولونوسکوپی استفاده میشود و پس از آن درمان متناسب پیشنهاد میگردد.

آریا
آریا
8 ماه قبل

سلام سال نو تون مبارک میخواستم بپرسم آقای دکتر در مطب کولونوسکوپی انجام میدن و آدرس مطب و اینکه چطور نوبت بگیرم و تلفن مطب . ممنون و سپاسگزارم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
8 ماه قبل
Reply to  آریا

با سلام و تبریک سال نو
بله کولونوسکوپی انجام می‌شود.
آدرس
تهران ،خیابان گاندی جنوبی ، کوچه دوم پلاک ۸ ساختمان سینا، واحد ۹

شماره تماس
۰۲۱-۸۸۷۷۴۲۵۷
ساعات حضور
روزهای شنبه – یکشنبه – سه شنبه – چهارشنبه
ساعت ۱۶ الی ۲۰

Sani
Sani
8 ماه قبل

با دروود
پدر من حدود ۸۰ سال دارند و بعد کلونوسکوپی دچار ورم شدید شکمی شدند همانجا دکتر تشخیص سوراخ شدن روده داده و جراحی کردند و دستور دادند سه شب icu باشند ، آیا این روند عادیست ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
8 ماه قبل
Reply to  Sani

با سلام و تبریک سال نو
بله ،یکی از عوارض انجام کولونوسکوپی، امکان سوراخ شدن روده است.

سلمان
سلمان
9 ماه قبل

سلام
من ۱۷دسالمه اما قدم کوتاه مونده
یبوست دارم دکترم گفته کبدت هم مشگل داره تازه آزمایش کلونسکوپی هم برام نوشته

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
9 ماه قبل
Reply to  سلمان

با سلام
با توجه به‌ مواردیکه فرموديد پيش از اظهار نظر در مورد روند درمان، معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما توصیه میشود.

صوفیا
صوفیا
10 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
من کولونوسکوپی انجام دادم و دوتا پولیپ توی روده ام بود الان دکتر گفتن مجدا سه ماه دیگه باید کولونوسکوپی انجام بدم
دکتر گفتن نه خوش‌خیم هست نه بد خیم اصلا نمیفهمم منظورش چیه

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  صوفیا

با سلام
در مورد پولیپ های روده ابتدا نتیجه پاتولوژی پولیپ های برداشته شده بسیار مهم است ، تعداد پولیپ ها ، سابقه خانوادگی ، وجود خون در مدفوع و علائم بالینی بیمار در تصمیم گیری نقش مهمی دارند.

صوفیا
صوفیا
7 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
ببخشید کجا باید نتیجه پاتولوژی رو بفرستم برای شما؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
7 ماه قبل
Reply to  صوفیا

با سلام
میتوانید نتیجه پاتولوژی را در همین فضای مجازی از طریق قسمت ضمیمه ارسال فرمایید یا
با مطب با سرکار خانم امینی صحبت فرمایید و بفرمایید که از طریق سایت راهنمایی شده اید برای ارسال نتیجه پاتولوژی.

موسوی
موسوی
10 ماه قبل

دوشنبه همین هفته ساعت یک باید عمل بشم و هر دوشو انجام بدم…بنظرتون تو این چند روز چی بخورم تا فشارم نیافته؟؟؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  موسوی

با سلام
پیش از انجام پروسیجر، پزشک معالج را مطلع فرمائید. جهت تجویز درمان ، ابتدا باید علت مشکل شما مشخص شود و سپس درمان متناسب پیشنهاد گردد، مشاوره با همکاران محترم متخصص داخلی قلب توصیه میشود.

موسوی
موسوی
10 ماه قبل

سلام من 24 سالمه و وزنم 46 هستش و لاغرم و افت فشار خون دارم…یه مدتی بود طرف سمت چپم درد میکرد و لخته خون دیدم در مدفوع که دکتر برام آندوسکوپی و کولونوسکوپی نوشت…میتونم این عمل و انجام بدم اگر هم افت فشار داشته باشم…؟؟؟؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  موسوی

با سلام
بله ، اما پیش از انجام پروسیجر، پزشک معالج را مطلع فرمائید.

منصور
منصور
10 ماه قبل

ب نظرتون از چیه آقای دکتر مممنون هستم منتظر مشاورتون هستم تشکر

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  منصور

با سلام
با توجه به مواردی که فرموديد امکان تشخیص سندروم روده تحریک پذیر یا IBS وجود دارد.
پرهیز از اضطراب و نگرانی و تنش های عصبی بسیار در کنترل بیماری موثر است.
دفع در IBS می‌تواند بصورت یبوست C یا بصورت اسهال D و یا بصورت هر دوحالت Mixed باشد.
رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای تند و کنسروی و پر ادویه و نوشابه‌های گازدار و اضطراب توصیه میشود.
در IBS یا سندروم روده تحریک پذیر ،درمانهای دارویی موثری نیز وجود دارد که ممکن است نیاز باشد که در معاینه های دوره ای تغییراتی در رژیم دارویی انجام شود.
در صورت عدم احساس بهبودی معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما توصیه میشود.
مطالعه مقاله سندروم روده تحریک پذیر که در سایت موجود است نیز توصیه میگردد.

منصور
منصور
10 ماه قبل

سلام من 8سال پیش دل درد گرفتم احساس کردم چیزی ب رودهام چسبید بعد اون یبوست گرفتم خیلی دکتر رفتم معده و داخلی قرص دادن خوب نشدم تو این مدت دستشویی میرم شل هم سفت هم ولی یبوست همچنان هست الان بواسیر هم گرفتم دکتر نوشته کونلسکوبی میشه منو راهنمایی کنید خدا خیرتون بده

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  منصور

با سلام
با توجه به مواردی که فرموديد امکان تشخیص سندروم روده تحریک پذیر یا IBS وجود دارد.
پرهیز از اضطراب و نگرانی و تنش های عصبی بسیار در کنترل بیماری موثر است.
دفع در IBS می‌تواند بصورت یبوست C یا بصورت اسهال D و یا بصورت هر دوحالت Mixed باشد.
رعایت نکات تغذیه ای و پرهیز از پرخوری و غذاهای تند و کنسروی و پر ادویه و نوشابه‌های گازدار و اضطراب توصیه میشود.
در IBS یا سندروم روده تحریک پذیر ،درمانهای دارویی موثری نیز وجود دارد که ممکن است نیاز باشد که در معاینه های دوره ای تغییراتی در رژیم دارویی انجام شود.
در صورت عدم احساس بهبودی معاینه و بررسی مدارک پزشکی شما توصیه میشود.
مطالعه مقاله سندروم روده تحریک پذیر که در سایت موجود است نیز توصیه میگردد.

محمد
محمد
9 ماه قبل
Reply to  منصور

ماست کفیر چاره اس

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
9 ماه قبل
Reply to  محمد

با سلام
هر بیماری باید بدرستی معاینه و بررسی شود و براساس یافته های علمی تشخیص مشخص شود و سپس درمان به روز آغاز گردد.
شباهت علائم بیماری ها به معنی درمان یکسان نیز نیست.
بنابراین پیش از تشخیص و تجویز درمان ، معاینه و اخذ شرح حال جامع پزشکی و مطالعه مدارک پزشکی بیمار توسط پزشک دارای پروانه طبابت ضروری است.
در صورت علاقه به طبابت، تحصیل در علم طب توصیه میگردد.

Neda
Neda
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر من فردا کولونوسکوپی دارم و به من دو قرص دایمکت و بیزاکودیل دادند به همراه یک شربت که باید داخل آب بریزید و بخورم
ولی وقتی قرص تارو مصرف میکنم حالت تهوع دارم و خیلی حالم بد میشه باید حتما مصرف کنم ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  Neda

با سلام
هدف از داروها ، پاکسازی دستگاه گوارش از مواد دفعی و آماده بودن روده ها برای بررسی می باشد.
محلول پودر را با آب میل بفرمایید ، دارو ها را نیز اگر شد با یک داروی ضد تهوع میل فرمایید.

ناشناس
ناشناس
10 ماه قبل

سلام ،مادر بزرگم دو روز بعد می خواد کلونوسکپی شه و از امروز داروها رو شروع کرده ودیابت داره ، آیا باید دارو های قندش رو مصرف کنه و انسولین بزنه؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  ناشناس

با سلام
بله داروهای قند مصرف شود و در مورد میزان انسولین مصرفی با توجه به میزان قند خون و مشاوره با پزشک معالج تنظیم گردد.

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید خدمت محترم شما.من دو روز پیش کولونوسکوپی انجام دادم که خوشبختانه هیچ مشکلی نداشتم بعد از انجام کولونوسکوپی مدفوع ام سیاه رنگ شده خواستم ببینم طبیعیه یا خیر؟
ممنون میشم راهنماییم کنین

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  ناشناس

با سلام
با توجه به مطلبی که فرموديد، لطفا کنترل بفرمایید که در دفعات بعدی
مدفوع رنگ طبیعی دارد یا رنگ سیاه تکرار میگردد.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام وقت به خیر آیا دکتر د مطب هم کولونوسکوپی انجام میدن

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  زهرا

با سلام
بله در خدمت شما هستیم.

زینب
زینب
1 سال قبل

سلام …من رژیم قبل از کلونوسکوپی رو‌نمیتونم تحمل کنم راه حلی سراغ ندارین ؟!

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  زینب

با سلام
معمولا پودر پگ بدون مزه است و می توانید در مقدار بیشتری آب بریزید و آرام آرام میل شود ، هدف پاکسازی و خالی شدن روده ها و Colon Cleaning می باشد.

علیرضا رحمانی
علیرضا رحمانی
1 سال قبل

سلام من به بیمارستان امام سجاد ناجا معرفی شدم وبه دکتر گفتم که تنگی شدید مقعد دارم که در اثر شقاق به وجود آمده ایشون هم برای چهارشنبه برام کولونوسکوپی نوشت و اینکه از شما سوالی داشتم مقعد من تنگی خیلی شدید داره و خودم که با انگشت امتحان میکنم اصلا وارد نمیشه و یا انگار مسدود شده میخواستم بدونم که کولونوسکوپی انجام پذیر هستش ؟ ودرد داره؟ واینکه آسیب میزنه ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
بله ، بیشتر علل تنگی بدلیل اسفنکتر ماهیچه ای ناحیه آنال است و با استفاده از دارو و پماد مناسب و شل شدن اسفنگتر کولونوسکوپی امکان پذیر است.

رضا
رضا
1 سال قبل

سلام بنده در تیرماه کلونوسکوپی انجام دادم در داخل روده بزرگ چند پولیپ داشتم که با انجام کلونوسکوپی دوباره پولیپها ورداشته شد الان بعد گذشت هشت ماه دوباره میخوام کلونوسکوپی کنم آیا کلونوسکوپی دوباره ضرر نداره

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  رضا

با سلام و تبریک سال نو
قبل از انجام کولونوسکوپی ، و اقدام پاراکلینیک دیگر ، نتیجه پاتولوژی پولیپ های برداشته شده ، مهم است.

غزال
غزال
1 سال قبل

سلام
وقت به خیر
هزینه آندوسکوپی و کولونوسکوپی باهم چقدر است ؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  غزال

با سلام
لطفا با مطب با سرکار خانم امینی صحبت فرمایید.

غزال طاعتی
غزال طاعتی
1 سال قبل

سلام
وقت به خیر
یه سوال از خدمتتون داشتم.
هزینه آندوسکوپی و کولونوسکوپی باهم چقدر میشود؟
آیا بیمه تامین اجتماعی پذیرفته میشود؟

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل

با سلام
لطفا با مطب ، با سرکار خانم امینی صحبت فرمایید.

بی نشان
بی نشان
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من امروز کلونوسکوپی انجام دادم یه پولیپ فلت در کلون پایین رونده تشخیص داده شد به نظر شما خطرناک هست ؟ واینکه در ایلئوم من ندولهای لنفاوی وجود داشت آیا طبیعی هست؟. ممنونم ازتون

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  بی نشان

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، در صورتیکه بیوپسی یا نمونه برداری از پولیپ صورت گرفته است، نتیجه پاتولوژی بسیار مهم است.
معاینه و اخذ شرح حال دقیق و مطالعه مدارک پزشکی شما جهت اظهار نظر دقیق توصیه میشود.

بی نشان
بی نشان
1 سال قبل

ممنونم از پاسخگویی شما، چه طور میتوانم عکس کولونسکوپی را برایتان بفرستم چون من ساکن تهران نیستم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  بی نشان

با سلام
بسیاری از سروران گرامی بر روی همین پلت فرم مدارک پزشکی خود را نیز ارسال و ضمیمه مطالبشان می‌فرمایند.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

من متوجه نشدم یه جاهایی گفتن به بیمار میگن که موقعیتشون رو عوض کنن یه جایی هم گفتن هشیار نیستن آیا کولونوسکوپی با بیهوشی کامل انجام میشه؟ ممنونم اگه جواب بدید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
1 سال قبل
Reply to  فاطمه

با سلام
معمولا کولونوسکوپی با بیهوشی انجام می‌شود اما بیمار پس از اتمام کولونوسکوپی زود به هوش می آید.

محبوبه سیفی
محبوبه سیفی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
مادرم 81 ساله است حدود 2 ماه قبل خون در مدفوع دید. آزمایش داد خون را تائید کرد. بعد از 2 ماه مجددا با رعایت شرایط آزمایش مدفوع یعنی پرهیز از خوردن مواد غذایی رنگی، آزمایش مدفوع را تکرار کرد و باز هم دیده شدن خون تائید شد. دکتر به او گفته باید کولونوسکوپی بشود. چگونه می تواند وقت کولونسکوپی از آقای دکتر بابایی دریافت کند؟
برقراری تماس با تلفن 88774257 ظاهرا امکانپذیر نیست. لطفا راهنمایی بفرمائید. سیفی هستم 09122022007

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 سال قبل

با سلام
لطفا مجددا امتحان فرمایید.
آدرس
خیابان گاندی جنوبی ، کوچه دهم پلاک ۳ طبقه اول

شماره تماس
۰۲۱-۸۸۷۷۴۲۵۷
ساعات حضور
روزهای شنبه – یکشنبه – سه شنبه – چهارشنبه
۱۶ الی ۲۰

امین
امین
10 ماه قبل

سلام خدمت آقای دکتر مادرم فردا باید کولونوسکوپی انجام بده اما داروها که مصرف میکنه بدن درد داره در ضمن مادرم عمل قلب باز انجام داده اما هیچ دارویی برای قلبش استفاده نمیکنه لطفا من را راهنمایی کنید

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
10 ماه قبل
Reply to  امین

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد، پیش از انجام کولونوسکوپی پزشک معالج را در جریان بیماری های قبلی بیمار بخصوص مشکلات قلبی قرار دهید.
مشاوره با همکاران محترم داخلی قلب نیز حتما توصیه میشود.

110
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
Call Now Buttonتماس با ما