هپاتیت ویروسی

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه دکتر سلام در مورد هپاتیت ویروسی گفتگویی داشتند که در ادامه به آن می پردازیم:

کبد اعمال متابولیکی زیادی را انجام می دهد که نقش بسیار مهمی در بدن دارد. امروز در مورد هپاتیت یا ورم کبد صحبت خواهد شد.

انواع بیماری ها می تواند باعث هپاتیت شود. یکی از این بیماری ها خودایمنی است. برخی داروها عامل هپاتیت می شود. ویروس ها دیگر عامل هپاتیت است. در این مبحث هپاتیت های ویروسی مورد بررسی قرار می گیرد. ویروس ها به یک بافت خاص بدن تمایل دارند. برای مثال کرونا گیرنده اش بر روی ریه است که در حال حاضر دیده شده است که در دیگر اندام هم تاثیر دارد. کرونا در کبد موجب افزایش ترشح آنزیم می شود یکی دیگر از موارد ایجاد لخته در کبد و دیگر اندام است. یکی از مشکلات اصلی کرونا ایجاد التهاب در بدن است.

هپاتیت های ویروسی ( ورم های کبدی ناشی از ویروس). در بین ویروس ها شایع تیرین هپاتیت ویروسی هپاتیت A است. این ویروس از طریق دهان وارد بدن می شود و جذب می شود و وارد کبد می شود و تکثیر می شود و از طریق مدفوع دفع می شود. کسی که دچار هپاتیت A شده است باید حتی از دستشویی جدا استفاده کند. این امر جدا کردن دستشویی در مورد هپاتیت B و C ذکر نمی شود. ویروس هپاتیت A در طی مدتی علائم خود را نشان می دهد. این ویروس مدتی را صرف تکثیر می کند. نزدیک به یک ماه طول می کشد تا علائم ظاهر شود. این دوره نهان بسیار مهم است چرا که ویروس در حال آلوده کردن محیط و بدن و … است. باید به این دوره یک ماهه توجه ویژه شود.

علائم هپاتیت A:

  • تب
  • ضعف و بی حالی و خستگی
  • علائم سرماخوردگی
  • تهوع و استفراغ
  • کاهش اشتها
  • دردهای عضلانی و مفصلی
  • زردی

ویروس ها ممکن است علائم بالینی یکسانی داشته باشند. البته باید توجه داشت همه هپاتیت های A زردی ندارند. از دیگر علائم می تواند خارش هم باشد. یک درصد از هپاتیت های A برق آسا هستند و می تواند عامل از کار افتادگی کبد شود. علائم خارج کبدی هم می تواند ناشی از هپاتیت A باشد.

تشخیص هپاتیت A:

مهم ترین راه تشخیص هپاتیت اندازه گیری فاکتور های آنتی بادی در خون است. یکی آنتی بادی IGM ( همین الان شخص هپاتیت A دارد ) و IGG ( شخص هپاتیت A  داشته است)

هپاتیت A خود محدود شونده است. یعنی داروی خاصی نیاز نیست و معمولا رعایت بسیار مهم است. معمولا بین دو تا چهار هفته این بیماری می تواند ادامه داشته باشد.

پیشگیری از هپاتیت A:

شخصی که در معرض هپاتیت A قرار می گیرد می توان ایمنی گلبولین تزریق کنیم. راه دوم برای پیشگیری از هپاتیت A استفاده از واکسن هپاتیت A است. البته واکسن برای همه لازم نیست. توجه شود که هپاتیت A خوراکی است و جدا کردن ظرف و قاشق و دستشویی و …. الزامی است و این امر در مورد باقی هپاتیت ها نیست.

یکی از مشکلات کبدی به شکل مشکلات آلرژیک است. ولی باید مورد بررسی قرار گیرد.  زردی ناگهانی خیلی مهم است. هر زردی متعلق یه کبد نیست. می تواند بیماری کبدی هم نباشد. ولی کسی که زرد شده است باید بررسی شود کبدی است یا نه و حتما باید به پزشک مراجعه شود. هپاتیت A به جوش آنچنان ربطی ندارد.
در ادامه می توانید ویدیوی این گفتگو را مشاهده بفرمایید:

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
تماس با ما