پرسش ها در زمینه دستگاه گوارش و کبد

دکتر مهران بابایی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم سیما به برخی پرسش ها در مورد دستگاه گوارش و کبد پاسخ دادند که در ادامه به آن می پردازیم. با ما همراه باشید:

آیا زخم معده تبدیل به سرطان می شود؟

اول کار یک سرطان با التهاب است، یعنی یک مشکل و جنگی در بدن رخ می دهد که التهاب رخ می دهد، التهاب جنس معده را تغییر می دهد و می شود متاپلازی، متاپلازی تغییر پیدا می کند و تبدل می شود به دیس پلازی و در انتها تبدیل به سرطان می شود. عامل اکثر این موارد زخم است و عامل زخم هلیکوباکتر است. اگر ما ببینیم که کسی زخم معده دارد بر اساس کتاب های علمی 8 تا 12 هفته بعد هم دوباره باید آندوسکوپی بشود و اگر امکانش باشد باید نمونه برداری هم بشود چرا که ممکن است که تبدیل به سرطان بشود. پس بله یکی از دلایل سرطان معده زخم معده است و حتما باید توسط پزشک درمان شود.

کبد چرب در بارداری؟

کبد در بارداری دچار موارد مختلفی می شود. کبد های چرب به چند دسته تقسیم می شود: یکی کبد چرب بر اثر الکل ( یا کبد چرب الکلی ) ، کسانی که غیر از الکلی است مانند دیابت و فشار خون و چاقی و …. و دیگری کبد چرب ناشی از حاملگی که بعد از بارداری مشکل حل می شود و زیاد جای نگرانی نیست. کبد چرب الکلی اگر الکل ترک گردد، اکثر کبد بهبود پیدا می کند.

گرید های کبد چرب؟

کبد چرب بر اساس اندازه گیری آنزیم های کبدی در خون تشخیص داده می شود. راه دوم بررسی کبد چرب از طریق تصویری است که سونوگرافی و سی تی اسکن و ام آر آی از جمله آن است، بر اساس امواجی که به کبد می فرستند و جایی که از کبد بر می گردد را گرید بندی یا گروه بندی می کنند و بر این اساس گرید 1 و 2 و 3 را نشان می دهد. این روش کبد چرب را نشان می دهد ولی این روش و گرید بندی خرابی وضعیت کبد را به روشنی نشان می دهد. کبد چرب به سیروز می تواند منجر شود. میزان تخریب باید فیبرواسکن انجام گردد. ( روش های الاستوگرافی ) که میزان سفتی کبد را اندازه می گیرند. آزمایش فیبرواسکن بر اساس تشخیص پزشک صورت می گیرد و عواملی همچون سابقه ، قلب، وزن و …. موثر هستند.

یبوست چه درمانی دارد؟

بیماری های گوارشی دو دسته هستند: عملکردی و ساختمانی. بعضی مواقع ساختمان عضو مشکل دارد مانند زخم معده و بعضی مواقع عملکردی است. یبوست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. می تواند مانند سندروم روده تحریک پذیر یک مورد عملکردی است و می تواند مانند پولیپ و … ساختمانی باشد. برای درمان این امر باید ابتدا عامل تشخیص داده شود. قدم اول عملکردی کاهش استرس است. تغذیه دیگر عامل موثر است. برای مثال باید مایعات به اندازه کافی مصرف شود. مصرف فیبر نیز می تواند موثر باشد مانند سبزی ها و میوه ها. ورزش هم می تواند موثر باشد.

گاستریت عملکردی است؟

گاستریت سه معنی دارد. یک معنا از طرف مراجعه کننده : فرد نفخ دارد و آن را به حساب گاستریت می گذارد که عملکردی یا ساختمانی است. یک معنای دیگر آندوسکوپیست دارد که در تصویر التهاب و ورم و قرمزی می بیند و گزارش گاستریت می دهد که این مورد هم می تواند عملکردی یا ساختمانی باشد. تعریف دیگر توسط پاتوژولیست صورت میگیرد که باید نمونه برداری شود و پاتوژولیست بافت معده را همراه گلبول سفید مشاهده کند و این تعریف گاستریت را می رساند و دیگر این مدل ساختمانی است. موارد تشخیصی بر اساس تجربه پزشک صورت می گیرد.

اگر جواب نمونه برداری بد باشد چه اتفاقی می افتد؟

یک بافت طبیعی داریم و یک بافت سرطانی. فاصله این دو حالت موارد بسیاری است و اگر بافت در میان طبیعی و سرطانی باشد باید مورد توجه قرار گیرد و بد مرحله بندی دارد که بدترین سرطانی است.

ورم معده از بیرون قابل مشاهده است؟

ورم می تواند در معده باشد یا روده بزرگ یا روده کوچک باشد و نمی توان حتماً به معده آن را نسبت داد. باید علائم مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه می توانید ویدیوی این گفتگو را مشاهده فرمایید:

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
Call Now Buttonتماس با ما