یبوست و پاسخ به برخی از سوالات مربوط به دستگاه گوارش

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم سیما به پرسش های مربوط به دستگاه گوارش علل خصوص یبوست پاسخ داد که در ادامه به آن می پردازیم:

اگر میزان دفع فرد کمتر از سه بار در هفته باشد و یا اینکه دفع با مشکل و سختی یا استفاده از وسایل کمکی باشد فرد دچار یبوست است. یبوست در دو نوع عملکردی و ساختمانی رخ می دهد. دسته عملکردی معمولا بیشتر رخ می دهد و اغلب مزمن است. در دسته ساختمانی فرد ممکن است دچار فیشر ( زخم مخرج ) شود که بیشتر در کودکان رخ می دهد یا هموروییدهای بزرگ، دچار غده یا تومور انسدادی شده باشد که بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. یبوست های عملکردی شامل موارد مختلفی می شود، کاهش حرکات روده، اختلال در عضلات لگنی، افتادگی در قسمت انتهایی روده می تواند از جمله آنها باشد. در دسته ساختمانی باید عامل برطرف گردد ولی در عملکردی معمولاً باید با مواردی همچون نوشیدن آب کافی، خوردن فیبر و سبزیجات رفع گردد. در آخرین راه برای یبوست های عملکردی از دارو استفاده می شود ولی بیشتر باید سبک زندگی تغییر کند. البته ممکن است یبوست نشانه ای از بیماری دیگری باشد.

یبوست باعث بوی دهان نمی گردد و در تشکیل تومورها و … نقشی ندارد. در بحث سرطان روده، یک دسته بحث ژنتیکی است یک دسته بحث محیطی است که در بحث محیطی بحث غذایی ذکر می گردد که در زمان مقتضی در مورد آن توضیح داده خواهد شد.

کسانی که بعد از خوردن غذا نیاز به دفع دارند، بیشتر بحث آن به بیماری عملکردی بازمی گردد برای مثال بیماری IBS یا عدم جذب در روده کوچک. در واقع می توان این حالت را یک اختلال دانست. با تحریک زیاد روده بزرگ فرد نیاز به دفع پیدا می کند که این امر بحثی عملکردی است.

یبوست انواع و اقسام دارو دارد، گروهی از این داروها ملین و مسهل هستند که استفاده کوتاه مدت آن بدون مشکل است ولی در بلند مدت از نظر پزشکی درست نیست.

فاموتیدین در دوران بارداری مشکل ندارد. جز دسته داروهایی است که در بارداری مشکلی ندارد.

در بحث آندوسکوپی دو مسئله در مورد نگرانی مردم  مطرح است، یکی ترس از آن است که در حال حاضر با بیهوشی انجام می شود و بحث دیگر نگرانی از انتقال میکروب است که در حال حاضر هر دوی این موارد به نحو احسن کنترل می شود.

در بحث نفخ معده، هر ناراحتی ای که در بالای معده به مدت سه ماه ادامه داشته باشد، به عنوان سوءهاضمه دسته بندی می شود که در اینجا هم به دو دسته عملکردی و ساختمانی تقسیم می شود. در بحث عملکردی می تواند مشکل در حرکت معده باشد، معده می تواند دچار اختلال در حرکت شود، گیرنده ها ممکن است دچار مشکل شود، میکروب هلیکوباکتر می تواند عاملش باشد و … برای تشخیص حتماً باید پزشک با بیمار صحبت کند.

افرادی که سیلاکس یا داروهای مشابه مصرف می کنند باعث ملانوزیس می شود یعنی جداره روده سیاه و تیره می شود. خیلی از داروهایی که به عنوان داروی لاغزی ( بدون تجویز پزشک ) مصرف می شود دارای همین ماده است که عامل این عارضه می شود.

کسانی که در خانواده خود سابقه سرطان روده و … دارند در معرض خطر هستند باید مراقب باشند و حداقل 10 سال پیش از زمانی که سنشان به سن فردی که پیش از این سرطان گرفته بود برسد باید تحت نظارت قرار بگیرند.

فتخ معده درمان دارد و یکی از دلایل اصلی ریفلاکس فتخ معده است. درمان آن هم جراحی است.

سلیاک درمان ندارد. این بیماری یک بیماری ژنتیکی است که همیشه باید از گلوتن پرهیز کنند.

در بیماری های گوارشی بحث زمان بسیار مهم است و مشکلات را نادیده نگیرید.

 

1.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
8 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
کچویی
کچویی
30 روز قبل

سلام
چندوقتیه بیماری شقاق دارم
درد داخلی ندارم بیشتر سوزش و خارش پوست
وقتی میخابم مثل سوزن روی پوستم میسوزه

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
14 روز قبل
Reply to  کچویی

با سلام
در ابتدا معاینه توسط پزشک و درمان دارویی توصیه میشود.

کوثر
کوثر
2 ماه قبل

سلام من خونریزی شدید روده دارم.دردهای شکمی

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 ماه قبل
Reply to  کوثر

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد مراجعه سریع به بیمارستان و بررسی توسط پزشک توصیه میشود.

mostafa
mostafa
5 ماه قبل

خیلی مختصر ومفید…عالی

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
5 ماه قبل
Reply to  mostafa

با سلام
در خدمت شما هستیم.

کوثر
کوثر
2 ماه قبل

ببخشید من خونریزی شدید روده دارم بادرد شکمی باید چیکارکنم

دستیار دکتر
ویرایشگر
دستیار دکتر
2 ماه قبل
Reply to  کوثر

با سلام
با توجه به مطالبی که فرموديد مراجعه سریع به بیمارستان و بررسی توسط پزشک توصیه میشود.

Call Now Buttonتماس با ما
8
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x