بررسی مشکلات دستگاه گوارش

دکتر مهران بابایی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم در مورد مشکلات گوارش گفتگو کرد که در ادامه به بررسی آن می پرازیم:

کرونا یک ویروس هزار چهره است و هر دفعه نکته جدیدی را از آن مشاهده می کنیم. در ابتدا تصور بر انتقال از طریق عطسه و سرفه است ولی بعدها مشاهده شد که در مدفوع و خون هم مشاهده شده است. البته انتقال از طریق مدفوع آنچنان رایج نیست. یک سری از مباحثی که کرونا در گوارش ایجاد کرده است این است  که در 10 تا 70 درصد موارد کرونا، علائم گوارشی همراه بیماری کرونا مشاهده شده است. مانند بی اشتهایی، تهوع، استفراغ ، اسهال و … و عامل آن وجود گیرنده های ویروس کرونا در دستگاه گوارش است. مکانیزم اثر ویروس بر روی دستگاه گوارش و باقی اعضا مستقیم و غیر مستقیم است که غیر مستقیم آن می شود همان التهاب. امکان این هم هست که در ابتدا علائم گوارشی داشته باشد و بعد از آن علائم تنفسی داشته باشد. پس افرادی که عوارض گوارشی دارند در برخی موارد باید تست کوید 19 را انجام دهد. افرادی که بیماری های گوارشی از قبل داشته باشند و دچار برای مثال اسهال شود حتما باید آزمایش کوید19 بدهد. در نتیجه افرادی که حتی بیماری گوارشی و کبدی از قبل دارند با مشاهده علائم گوارشی حتماً باید آزمایش بدهند. چرا که کوید 19 بر روی کبد هم تاثیر دارد. برای مثال آنزیم های کبدی بالا می رود و اگر این آنزیم ها بالاتر از حد باشد حتی به داروهایی مانند رمدیسیور هم پاسخ مناسب نمی دهد.

کرونا موجب ایجاد لخته خون، موجب افزایش آنزیم های کبدی می شود، در مجاری صفراوی تاثیر می گذارد. اگر آنزیم های کبدی به بالای 5 برابر برسد خیلی از داروها اجازه مصرف ندارد. این موارد نشان دهنده آن است که کوید 19 دامنه تاثیر بالایی دارد. در زمینه دستگاه گوارش اگر بیماری زمینه ای نباشد رفع همان عارضه مانند استفراغ و … مطلوب است و برای آن دارو تجویز می شود. ولی اگر بیماری زمینه ای بود باید با توجه به آن دارو تجویز شود چرا که ممکن است بیماری زمینه ای مشکل زا شود.

در مورد سوزش معده به هنگام استرس پرسشی شد که دلیل آن همان استرس و موارد روانی است. در واقع یک بیماری عملکردی است. در خیلی از این موارد علامت درمانی می شود. برای مثال با مصرف یک مسکن می توان رفعش کرد. ولی اگر هدف رفع کامل این شرایط باشد باید علت درمانی صورت گیرد. یعنی باید به صورت ریشه ای دلیل پیدا و رفع گردد.

در مورد خونریزی مقعد پرسش شد که باید بررسی گردد. ممکن است هموروئید باشد یا زخم یا فیشر باشد یا در موارد دیگر شاید پولیپ باشد.

در ادامه می توانید ویدیوی این گفتگو را مشاهده بفرمایید:

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
Call Now Buttonتماس با ما
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x