بررسی مشکلات گوارشی و تغذیه ای

دکتر مهران بابایی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم سیما در مورد تغذیه و مشکلات گوارشی مطالبی را ارئه کردند که در ادامه به آن می پردازیم:

یکی از مباحث مهم گوارش بحث تغذیه است. تغذیه یکی از لذات زندگی البته شروطی دارد مانند نوع غذا خوردن، غذاهای سالم و ناسالم و …… برخی موارد حساسیت هایی هست. برای مثال فلفل ها یکی از مواردی است که آسیب رسان هست. خیلی از غذاها توسط کلینیک های آلرژی منع شده و برای بدن مضر تشخیص داده شده است. این امر را باید مد نظر داشته باشیم که معده بافتی زنده است و معده افراد مختلف با هم تفاوت دارد. در عملکرد کلی یکسان هستند ولی در مورد بافت و … با هم متفاوت هستند و شاید حساسیت های مختلف ممکن است رخ دهد. در واقع سیستم داخلی بدن در برابر آن ماده غذایی واکنش نشان می دهد. برخی اوقات ممکن است غذاهای سالم هم ایجاد حساسیت کنند.

برخی مواد بالقوه حساسیت زا هستند. بعضی از مواد هستند که بلافاصله موجب واکنش می شوند و برخی از مواد هستند که در طولانی مدت موجب واکنش و حساسیت می شوند. البته باید به این نکته هم باید توجه داشت که شاید بیماری زمینه ای هم یاعث این مسئله شود که می بایست مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد. حساسیت ها اغلب درمان پذیر نیست و باید ماده حساسیت زا را از غذا حذف کرد.

اگر کسی زخم معده داشته باشد، مدت زمان معمول دارو نزدیک به دو هفته است. اگر کسی سوء هاضمه داشته باشد درمان دارویی نزدیک به یک ماه طول می کشد. برخی هستند که ریفلاکس معده دارند. یعنی دریچه مشکل دارد و دارو برای کاهش اسید معده است. مطمئنا دارو مضر است ولی نمی توان زمان دقیقی برای قطع دارو داد. آمپرازول عوارض دارد ولی در قیاس با عوارض اسید معده برای مری و … کمتر است. حالت ایده آل اما این است که با نظارت پزشک مقدار دارو را تا حد ممکن کاهش دهند. در واقع باید این امر توسط پزشک تعیین گردد تا عوارض اسید معده نیز کنترل شود.

برخی از غذاها کاملا ناسالم است مانند نوشابه. در مورد چای اما اینگونه نیست، چای ماده ناسالمی نیست ولی برای مثال برای افرادی که مشکل ریفلاکس دارند چای ممنوع است. در افرادی که با خوردن چای دچار مشکل می شود هم باید خوردن چای را متوقف کند. در واقع پرهیز از برخی غذاها می تواند فرد را از خوردن برخی داروها بی نیاز کند.

در واقع افراد باید ببینند چه گروه غذایی برایشان مشکل زاست ( حتی غذاهای سالم ) و از آنها پرهیز کنند و یا کمتر مصرف کنند. نکته مهم دیگر این است که داروها را به صورت خودسرانه نباید مصرف کرد و برای مثال شربت های معده یکی از این موارد است که نباید خودسرانه و برای مثال برای پیشگیری بدون توجه مصرف شود. یکی از مهم ترین علل زخم معده داروها هستند. بروفن ها یکی از نمونه های این داروهاست.

در ادامه می توانید ویدیوی این گفتگو را مشاهده بفرمایید:

 

3 1 رای
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
Call Now Buttonتماس با ما
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x