سوء هاضمه

سوء هاضمه

آمارها نشان می دهد که 1/4 افراد دنیا بیماری سوء هاضمه را تجربه می کنند و 30 درصد افرادی که به پزشک مراجعه می کنند برای سوء هاضمه است و به میزان شدت و تکرار در افراد متفاوت است و در بعضی که سابقه خانوادگی یا سن بالای 40 یا 45 سال داشته باشند بدخیم خواهد بود. سوءهاضمه به مجموعه علائمی گفته می شود که در افراد متفاوت است.

بعضی ورم در کل شکم دارن، سوزش در شکم دارند، تهوع در موقع غذا خوردن، بعضی سنگینی در بالای شکم، احساس عدم هضم غذا، در طرفین و پهلو ها درد و سنگینی و اکثرا بر اساس فهم و سطح و سواد فرهنگ خود بیماری را در حضور پزشک مطرح می کنند که مجموعا سوء هاضمه می باشد که در  خانم ها شایعتر از آقایان است و با بالا رفتن سن خانم ها کمتر هم می شود و 15 تا 20 درصد افراد جامعه ایران مبتلا به سوء هاضمه هستند .

سوء هاضمه به دو دسته تقسیم می شود : 1- ساختمانی 2- عملکردی

دسته اول ساختمانی : 1- یک دلیل ظاهری – رأس سوء هاضمه ساختمانی غذاست در صورت ورود غذا به معده – معده واکنش نشان می دهد چون معده یک موجود زنده است و احساس دارد، اول خوب جویدن بعد انواع غذاهای مختلف مانند فلفل ، ترشی  که معده ممکن است این غذا ها را تحمل نکند که بهترین راه حذف این نوع غذاها است.

دومین دلیل که بسیار مهم است دارو ها است که باعث نفخ و ورم می شود و حتی ممکن است قرص آسپرین و یا متفورمین یا داروی چربی خون یا کلسیم که در این صورت باید فرم دارو را عوض کرد یا اگر می شود قطع کرد یا داروی محافظت با آن دارو را مصرف کرد .

سومین دلیل زخم معده است که باعث سوء هاضمه می شود و ممکن است که بدون درد باشد و احتمالا با باد گلو همراه می باشد و علت آن هم سیگار و قلیان که درد را مخفی می کند.

چهارمین دلیل سرطان هاست که خوشبختانه شایع نیست و 97 درصد سوء هاضمه ها خوش خیم است و فقط 3درصد بدخیم می باشد و ممکن است در سن های بالای 70 سال شایع باشد که از سال قبل شروع شده و شخص را درگیر می کند .

مسئله دیگر اعضای اطراف معده ممکن است که باعث سوء هاضمه شود مثل تخلیه کیسه صفرا یا بیماری های کلیوی یا تیروئید یا پاراتیروئیدیا

عوارض بارداری

مسئله دیگر عفونت هاست ممکن است شخصی ژیاردیا داشته باشد که وارد سیستم گوارش می شود حتی در کودکان .

مسئله دیگر گاستریت یعنی قرمزی ورم و التهاب معده که زخم نیست که اگر درمان نشود به صورت نفخ و ورم بروز پیدا می کند و به سوی سوء هاضمه حرکت می کند .

مسئله دیگر اسید معده است اگر به بالای معده برگشت پیدا کند و شخص دچار ریفلاکس می شود که عامل سوء هاضمه نقش نقش مهمی ایفا می کنند که درمان آن حذف آن غذاست .

از علائم سوء هاضمه تهوع و اسهال (کم) می باشد .

غذاهای کنسروی فراوری شده یا سرخ کردنی ها با روغن های به دفعات استفاده شده مناسب نیست. تن های ماهی با توجه به تاریخ تولید و انقضاء بلامانع است رژیم غذایی هر شخص بستگی به سالم بودن یا بیمار بودن اشخاص متفاوت است .

در زیر می تواند صحبت های دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش ، کبد و مجاری صفراوی در برنامه تلویزیونی مشاهده کنید و همچنین نقطه نظرات و مشکلات خود را در مورد بیماری سوء هاضمه با ما در میان بگذراید .

4.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع رسانی
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
تماس با ما