معده و ورم معده

دکتر مهران بابایی فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه طبیب شبکه سوم در مورد معده و علل خصوصا ورم معده صحبت هایی داشتند که به آن می پردازیم. شایع ترین سرطان، سرطان گوارشی است. تصور مردم از ورم معده و تعریف پزشک از ورم معده و مشخصات ورم معده با هم تفاوت است. بویسله آندوسکوپ می توان ورم معده را بررسی کرد. راه دیگر نمونه گیری برای پاتولوژیست است. توجه شود که هر پاتولوژی برای تحلیل سرطان نیست. ورم معده در واقع پیشوازی است برای سرطان معده. ورم معده انواع مختلف دارد. اگر در تشخیص پاتولوژیست ورم معده تشخیص داده شود خطرناک خواهد بود. شایع ترین عامل ورم معده عفونت ها و یکی از شاخص ترین آنها هلیکوباکتر است. میزان حاد بودن این بیماری را هم توسط پاتولوژیست قابل تشخیص است.

ورم معده از نظر زمانی به دو دسته تقسیم می شود. ورم معده حاد و ورم معده مزمن

ورم زودگذر که برای مثال پس از یک هفته به پایان می رسد. در معده یا ابتدای معده (قسمت اولیه) دچار می شود یا قسمت میانی یا انتهایی یا کل قسمت را دچار می کند. پان گسترایتیز که ورم معده کلی می شود. یا آنترال گسترایتیز که قسمت انتهایی را دچار می کند. این زخمی آنترال گسترایتیز احتمال ابتلا به سرطان در آنها بسیار کم است. ولی اگر در قسمت فوقانی یا تمامی معده باشد خطر سرطان معده بیشتر خواهد شد. علائم زخم معده و ورم معده شبیه به هم هستند. علائم مشترک دال بر عوامل مشترک نیست. استرسريال گرسنگی، سیگار و …. باعث ورم معده ای میشود که در تعریف عام وجود دارد و هنوز به حالت گسترایتیز نرسیده است. در واقع با قطع این عوامل ورم معده ای که مردم تصور می کنند رفع می شود.

کرونی گسترایتیز از بین نمی رود. ورم معده مزمن حتما باید تحت نظر قرار گیرد و حواسمان به آن باشد چرا که ممکن است به سرطان معده منتهی شود. اولین قدم برای ورم معده جویدن کامل غذا است. حفظ بهداشت، کاهش حجم غذا، کم کردن غذاهای فست فود است. پس از آن رفع عوامل مضر مانند داروها و مسکن های مختلف همچون بروفن ها است. سیگار، قلیان و … باید ترک یا حداقل کم شود. ورم معده در صورت مزمن بودن سرطان زاست.

در ادامه سوالاتی از دکتر بابایی پرسیده شد

درمان ورم معده چیست؟

درمان ورم معده به علت و عامل آن بستگی دارد. شایع ترین عامل عفونت است. باید دید حاد است یا مزمن. اگر میکروب هلیکوباکتر باشد می توان عفونت را از بین برد. اگر داروهای مسکن را قطع کنیم ورم معده حاد درمان می شود. پس ورم معده حاد درمان شدنی است با مواردی که ذکر شد.

ورم معده مزمن کرونی گسترایتیز ولی کمی فرق دارد که در ویدیو های بعدی به آن می پردازیم.

 

4.5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
Call Now Buttonتماس با ما
0
سوالی دارید؟ می توانید بپرسید!x
()
x